Nagle promjene temperature, koje mogu varirati za više od 20 stupnjeva Celzijusa iz dana u dan, predstavljaju izazov ne samo za starije osobe već i za mlađu populaciju. Takve promjene mogu izazvati niz zdravstvenih problema, uključujući stresne fluktuacije, glavobolje, bolove u zglobovima, neraspoloženje, nesanicu, i nervozu.

Preporuke Stručnjaka:
Republički hidrometeorološki zavod upozorava da biometeorološke prilike mogu negativno utjecati na osjetljive skupine, osobito na osobe s kardiovaskularnim i cerebrovaskularnim bolestima, astmom, hipertenzijom, i neurološkim nestabilnostima. Preporučuje se nošenje prikladne odjeće i pojačana opreznost u prometu zbog mogućih reakcija kao što su glavobolja, umor i loša koncentracija.

Savjeti za Osobe s Kroničnim Stanjima:
Dr. Milijana Balević, kardiologinja s Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”, naglašava važnost redovitih liječničkih kontrola, pravilne prehrane, tjelesne aktivnosti i dobrog sna za prevladavanje vremenskih oscilacija. Posebno upozorava na važnost praćenja stanja psihijatrijskih pacijenata koji mogu doživjeti simptome poput lupanja srca.

Rizici Povezani s Temperaturnim Promjenama:
Zimi, pri niskim temperaturama, krvne žile se mogu grčiti što je posebno rizično za pušače ili osobe s vaskularnim bolestima jer može doći do formiranja krvnih ugrušaka i srčanih ili moždanih udara.

Konzumacija energetskih pića može dodatno povećati rizik od kardiovaskularnih problema, osobito među mladima, zbog visokog sadržaja šećera i kofeina.

Bolesnici s meteorološkim osjetljivostima i kroničnim bolestima trebaju strogo slijediti liječničke savjete kako bi minimizirali rizike povezane s promjenjivim vremenskim uvjetima. Redovito praćenje zdravstvenog stanja i adekvatna priprema mogu znatno pomoći u očuvanju zdravlja tijekom nepovoljnih biometeoroloških perioda.

Oglasi - Advertisement