Miom na materici, iako često bez simptoma, zahteva brzu medicinsku intervenciju u slučaju rupture.

Miomi su benigni tumori koji se razvijaju u ili oko materice. Većina žena nije ni svesna njihovog prisustva jer obično ne izazivaju simptome.

Sastavljeni od mišićnog ili fibroznog tkiva, miomi variraju u veličini. Samo jedna trećina žena oseća simptome kao što su obilna ili bolna menstruacija, bol u stomaku ili donjem delu leđa, zatvor, i bol ili nelagodnost tokom seksualnih odnosa.

Miomi mogu ponekad uticati na plodnost ili trudnoću. Često ih otkriva lekar prilikom pregleda i mogu se potvrditi ultrazvukom. Tačan uzrok njihovog nastanka nije poznat, ali se povezuju sa estrogenom. Najčešće se javljaju tokom reproduktivnih godina žene (16-50 godina), kada je nivo estrogena visok.

Nakon menopauze, kada nivo estrogena opada, miomi se obično smanjuju. Gojazne žene imaju viši nivo estrogena, pa su miomi kod njih češći.

Ako miomi ne izazivaju tegobe, obično ne zahtevaju tretman i s vremenom se mogu smanjiti. Ako uzrokuju simptome, tretman je usmeren na njihovo ublažavanje. Ukoliko konvencionalna terapija ne pomaže, dostupne su operacija i druge manje invazivne procedure.

U slučaju rupture mioma, javlja se oštar bol u stomaku i blago povišena temperatura. Razlozi mogu biti povećan pritisak u stomaku, visok krvni pritisak kod trudnica, ili povreda. Pošto su neki miomi vezani za matericu, njihova ruptura može izazvati njihovo odvajanje, ili se desi kada miom preraste veličinu krvnog suda koji ga snabdeva.

Tretman u takvim slučajevima fokusira se na zaustavljanje krvarenja i očuvanje materice, posebno kod mlađih žena i onih koje planiraju trudnoću. Jedna od minimalno invazivnih procedura je uterina embolizacija, koja se izvodi u blagoj sedaciji i traje oko sat vremena.

Oglasi - Advertisement