Helikobakter pylori (H. pylori) je bakterija koja uzrokuje brojne probleme u gastrointestinalnom traktu, uključujući gastritis i čir na želucu, a povezana je i s povećanim rizikom od razvoja karcinoma želuca. Infekcija ovom bakterijom može uzrokovati oštećenja želučanog i crijevnog tkiva, često dovodeći do povećanog lučenja želučane kiseline.

Lečenje i prevencija
Lečenje infekcije H. pylori obično uključuje kombinaciju antibiotika koja traje do dve nedelje, a terapija protiv čira može trajati i duže od dva meseca. Veoma je važno da pacijenti ne prekidaju terapiju čim simptomi nestanu, već da je nastave sve dok lekar ne oceni da je to potrebno.

Uloga ishrane
Pored medicinskog tretmana, određene promene u ishrani mogu pomoći u borbi protiv H. pylori. Jedno istraživanje pokazalo je da konzumacija 70 grama brokolija dnevno može značajno smanjiti koncentraciju Heliko bakterije, i to za oko 40%. Brokoli sadrži sulforafan, jedinjenje poznato po svojim antibakterijskim svojstvima, posebno protiv H. pylori. Preporučuje se da se ovakav režim ishrane nastavi barem dva meseca.

Dodatne preporuke
Pored brokolija, savetuje se i uvođenje drugih zdravih navika:

  • Održavanje dobre higijene, posebno pranje ruku pre obroka
  • Povećanje unosa vlakana kroz celovite žitarice, voće i povrće
  • Smanjenje unosa hrane koja može iritirati želudac, kao što su začinjena hrana, kofein i alkohol
  • Redovne kontrolne posete lekaru radi praćenja stanja
  • Pravilnim lečenjem i promenama u načinu života, moguće je značajno smanjiti simptome povezane s H. pylori, kao i rizik od dugoročnih komplikacija kao što su čir i karcinom želuca.
Oglasi - Advertisement