Opojan miris i kofein najpopularnijeg napitka na svijetu: blagodat ili ne?

Ritual ustajanja, pripremanja i ispijanja prve jutarnje kafe ritual je za mnoge, a ovaj napitak opravdano uživa status jednog od najpopularnijih na svetu. Međutim, važno je poznavati pravo vreme i mjeru njegovog konzumiranja kako bi bio koristan.

Zašto rano ispijanje kafe negativno utiče na žene?

Nedavna studija Američkog medicinskog nacionalnog instituta ističe da konzumacija kafe na prazan stomak, naročito kod žena, može imati štetne posledice po zdravlje.

Biološki ritam tela doprinosi tome da je nivo kortizola, hormona stresa, najviši ujutro pri buđenju i najniži uveče. Nutricionista i lekar Karlin Rozenblum objašnjava za portal PureWow da rano jutarnje ispijanje kafe, usled visokog nivoa kortizola, remeti hormonalnu ravnotežu i cirkadijski ritam. Povećano lučenje kortizola može negativno uticati na ovulaciju, hormonalni balans i telesnu težinu.

Štetnost kafe na prazan želudac

Pored pojačanog lučenja kortizola, kafa na prazan želudac može izazvati probavne smetnje i povećati nivo želudačne kiseline. Interesantno je da je hladna kafa za 70% manje kisela od tople, što je korisna informacija za osobe sa osetljivim želucem.

Kada je idealno vreme za prvu jutarnju kafu?

Za one koji ustaju oko 7 sati ujutro, preporuka je da prvu kafu popiju između 9:30 i podneva, kada je nivo kortizola prirodno nizak. Važno je pre kafe doručkovati. Rozenblum predlaže doručak bogat kalcijumom – kao što su bademi, jogurt ili čia semenke – koji neutrališe kiselost kafe. Tako će kafa pružiti željeni podsticaj i energiju, bez negativnih posledica na zdravlje.

Oglasi - Advertisement