Da vidimo, kako se liječi voda u plućima? Prvi korak je potvrda dijagnoze putem kliničke slike. Odmah se vrši rentgensko snimanje grudnog koša, koje pokazuje prisutnost tečnosti među plućnim tkivima. Dodatno se rade analize krvi kako bi se sa sigurnošću utvrdila dijagnoza.

Također, vrši se elektrokardiogram (EKG), jer edem pluća može biti pokazatelj srčanih bolesti. Prati se krvni pritisak i koristi se stetoskop za slušanje pluća tokom disanja. Obavezni su i laboratorijski testovi krvi, a analizira se i iskašljani plućni sekret za precizniju dijagnozu.

Važno je, ukoliko iskašljate nešto sumnjivo, sačuvati to za analizu, na primjer, u maramici dok ne stigne hitna pomoć. Liječenje akutnog edema pluća započinje čim se ukaže prilika.

Oboljeli se postavlja u sjedeći položaj. Mjeri se zasićenost kisikom u plućima i krvi. Pacijentu se daje kisik, stavlja nosni kateter ili se osigurava protok zraka intubacijom.

Fokus je na smanjenju količine tečnosti u plućima kako bi se olakšao njihov rad. Stabiliziraju se srčani ritam i krvni pritisak, te se primjenjuju injekcije protiv boli.

Tok liječenja plućnog edema ovisi o krvnom pritisku pacijenta. U slučaju visokog pritiska, primjenjuju se bronhodilatatori poput nitroglicerina i natrijumnitroprusida. Kod niskog pritiska koristi se dopamin, a ako je normalan, primjenjuje se dobutamin.

Nitroglicerin i morfijum djeluju kao vazodilatatori, smanjujući otpor u arterijama. Morfijum također smanjuje protok krvi u srce iz ostalih dijelova tijela, olakšavajući rad srčanog mišića. Pored toga, ima analgetsko djelovanje i opušta tijelo koje refleksno reagira na teškoće s disanjem.

Primjenjuju se diuretici kako bi tijelo pojačano izbacivalo vodu. Jedan od najčešće korištenih diuretika je Lasix. Osim toga, takve tvari su obično redovan dio terapija za visoki krvni pritisak.

Također se mora stabilizirati srčani rad. Lijekovima se smanjuje protok krvi do srca radi njegovog rasterećenja. Ukoliko se utvrdi srčana bolest, ona se mora liječiti čim se pacijentovo stanje stabilizira. Ako je voda u plućima posljedica upale pluća, propisuju se antibiotici.

Prirodno liječenje vode u plućima Za blaže početne stadije edema pluća, liječenje biljem može dati rezultate.

Crni luk i bijelo vino

Očistite i nasjeckajte oko 300g crnog luka, prelijte suhim bijelim vinom (oko 0,5 l). Smjesa treba odstajati 8 dana u dobro zatvorenoj tegli, s povremenim mućkanjem. Nakon toga, procijedite kroz gazu. Koristite tečnost četiri puta dnevno po žlicu, najbolje prije obroka.

Čaj od peršunovog lista

Slijedi recept za čaj:

Potrebno vam je 50g peršunovog lista, po 40g listova majčine dušice i ženske bokvice, po 30g listova pelina i muške bokvice, po 20g korijena zečjeg trna, stabljike timijana i stabljike komorača. Za pripremu čaja, prvo usitnite i pomiješajte sve sastojke. U litri proključale vode stavite 10g ove mješavine, pa kuhajte poklopljeno oko minute. Kada se ohladi, procijedite i pijte prije i poslije svakog obroka po 1dl (tri puta dnevno).

Nakon svih čajeva tijekom dana, uzmite žlicu filtriranog maslinovog ulja.

Preporučljivo je i dva puta dnevno između obroka uzeti po žlicu meda i svježe iscijeđenog limunovog soka.

Inhaliranje crnim lukom Inhalacija lukom može biti prirodni lijek za edem pluća, posebno ako je uzrokovan infekcijom. Ovaj metod pomaže i kod bronhitisa, gripe, upale grla i sinusa. Prednost je što se koristi prirodna namirnica bez štetnih efekata na organizam. Nije ugodno, ali je učinkovito.

Kako inhalirati?

Potrebno je sitno nasjeckati veću glavicu luka u veću posudu. Nagnite se nad nju i pokrijte glavu ručnikom. Zatvorenih očiju i otvorenih usta duboko udišite pare iz nasjeckanog luka. Ponavljajte ujutro i navečer. Uz inhaliranje, korisne su i obloge natopljene toplom slanom vodom koje se stavljaju na grudni koš nekoliko puta dnevno.

List kupusa

Za smanjenje boli, koristite listove svježeg kupusa natopljene jabučnim octom, preko kojih se stavlja tkanina natopljena zagrijanim maslinovim uljem.

Mogu se koristiti i oblozi od svježeg sira na leđima tri puta po tri sata, dok se ne smanji osjećaj pritiska u prsnom košu.

Ostale metode liječenja plućnog edema Kako smanjiti rizike od pojave vode u plućima? Evo nekoliko smjernica:

  • Redovito kontrolirajte krvni pritisak.
  • U prehrani koristite što više povrća i sezonskog voća, s malo soli i izbjegavajte jake začine.
  • Održavajte standardnu tjelesnu težinu i bavite se fizičkom aktivnošću.
  • Ako ste pušač, prestanite pušiti i smanjite upotrebu alkohola.
  • Ako koristite diuretike, jedite hranu bogatu magnezijem i kalijem.
  • U prehranu uključite namirnice koje potiču izbacivanje viška tečnosti iz tijela.

Prevencija nakupljanja vode u plućima Uključite u prehranu namirnice poput tinktura, kapsula i čajeva od lipe, ruzmarina i bijelog luka. One pomažu i u boljoj funkciji srčanog mišića.

Važno je unositi dovoljne količine vitamina B6 i B1, koji sprečavaju prekomjerno zadržavanje tečnosti u tijelu. Nalaze se najviše u integralnom pirinču i crvenom mesu.

Maslačak je bogat kalijem i smanjuje visoki pritisak neutralizirajući višak natrijuma u tijelu.

Za pripremu čaja od maslačka, prelijte kašičicu sušenog cveta, lista i korijena šoljom vrele vode i ostavite desetak minuta. Procijedite i pijte tri puta na dan. Deluje kao diuretik. Također, koristan je i peršunov list.

Prelijte dvije kašičice sušenog lišća šoljom vode, ostavite deset minuta, procijedite i pijte tri puta dnevno. Kopriva je također jak diuretik, kao i sjeme komorača koje pomaže u izlučivanju natrijuma i vode iz tijela.

Pripremite kao prethodne čajeve: kašičicu sjemenki prelijte šoljom vrele vode. Podbel se također pokazao kao koristan za zdravlje pluća.

Za kraj Voda u plućima kod djece nije normalna pojava i može ukazivati na ozbiljne bolesti poput limfoma. Ukoliko dijete teško diše, odmah potražite liječničku pomoć. Kod pneumonije je također važno brzo započeti liječenje.

Amnionska tečnost u plućima novorođenčeta nije rijetka i često zahtijeva daljnja snimanja i intervencije. Ponekad se dogodi tijekom poroda ako se dijete naguta vode, ali se stanje obično stabilizira i pročisti u inkubatoru kroz nekoliko dana. U svakom slučaju, to može biti pokazatelj ozbiljnijih stanja.

Smrtnost kod edema pluća je visoka ako se ne reagira na vrijeme, a često je povezana s ozbiljnim srčanim bolestima. Ako je edem uzrokovan rakom, liječenje je moguće, ali su to najteži oblici bolesti.

Osobe s bilo kojom srčanom bolešću imaju povećan rizik od pojave edema pluća. Posljedice nepravodobnog liječenja mogu biti fatalne. Ako imate simptome koji ukazuju na ovu pojavu, hitno potražite liječničku pomoć!

Oglasi - Advertisement