Dodikove izjave i reakcije na incident u Banjoj Luci
Izjave predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika o događajima u Banjoj Luci ponovno su izazvale polemiku kada je skupina žena razvila zastavu s ljiljanom u parku “Petar Kočić”. Dodik je ovaj čin nazvao provokacijom, što je izazvalo široke osude i kritike jer mnogi smatraju da se simbolika zastave, koja je nekada predstavljala cijelu Bosnu i Hercegovinu, tumači jednostrano i politički nabijeno. Njegovi su komentari dodatno produbili političke podjele u zemlji, a simbolizam se često koristio kao sredstvo za jačanje rasnih i političkih podjela.
Dodikove tvrdnje i stavovi
Milorad Dodik, putem društvene mreže X (bivši Twitter), osudio je događaj:
- Nazivanje zastave ratnom – Dodik je tvrdio da je zastava s ljiljanima simbol ratne prošlosti i provokacija prema srpskom narodu.
- “Ovo je nepotrebna provokacija i jasna poruka Bošnjaka ostalim narodima u BiH da i dalje udaraju u ratne bubnjeve,” napisao je Dodik.
- Poruka o dobrodošlici – Iako je naglasio da je Banja Luka grad koji svakog dobronamjernog prima, izjavio je da “takvima koji provociraju srpski narod u njoj nema mjesta.”
Kontroverze oko zastave s ljiljanima
Zastava s ljiljanima bila je službeni simbol međunarodno priznate Republike Bosne i Hercegovine do 1998. godine. Korištena je tokom rata, ali i na međunarodnoj sceni, uključujući ispred sjedišta Ujedinjenih naroda.
- Osporavanje u RS-u – Zastava se u Republici Srpskoj često naziva “ratnom zastavom”, povezujući je isključivo s Armijom RBiH, što je zvanično netačno.
- Historijska važnost – Ovaj simbol predstavlja kontinuitet bosanske državnosti i bio je znak zajedničkog identiteta tokom njenog međunarodnog priznanja.
Incident u Banjoj Luci
Podsjetimo, grupa žena iz Bugojna i Donjeg Vakufa razvila je zastavu s ljiljanima i fotografisala se u parku “Petar Kočić”. Nakon prijave građana, policija je intervenisala i oduzela zastavu, izrekavši prekršajnu kaznu zbog “narušavanja javnog reda i mira”.
- Policija je u izvještaju navela da je riječ o “ratnoj zastavi”, iako je to pravno neutemeljeno.
- Ovaj događaj izazvao je oštre reakcije u javnosti, posebno u kontekstu slobode izražavanja i prava na korištenje historijskih simbola.
Reakcije javnosti i medija
Dodikova izjava da “Banja Luka ostaje grad mira” dok istovremeno poručuje da “provokatorima nema mjesta” izazvala je osude zbog kontradiktornosti i isključivosti.
- Kritike na račun Dodika – Mnogi analitičari smatraju da ovakvi komentari podstiču podjele i narušavaju ionako krhke odnose među narodima u BiH.
- Podrška zastavi s ljiljanima – Građani i javne ličnosti iz FBiH ističu da je ova zastava simbol jedinstva i državnosti, a ne isključivo vojnog nasljeđa.
Zaključak
Ovaj incident dodatno je osnažio tenzije u ionako podijeljenoj Bosni i Hercegovini. Zastava s ljiljanima ostaje simbol koji nosi različita značenja za različite zajednice, a način na koji je percipirana odražava duboke političke i društvene podjele.
Dodikove izjave, umjesto da doprinesu smirivanju situacije, dodatno su polarizovale javnost i potaknule daljnje debate o slobodi izražavanja i simbolima prošlosti.