Upravo u ovom točnom trenutku konačno je stigla dugo očekivana prilika ruskog predsjednika Vladimira Putina – uz minimalan napor koji je potreban s njegove strane, on sada može svoje akcije u Ukrajini proglasiti velikim trijumfom.

Dok se snijeg nastavlja nakupljati, prethodno nepopustljive crte bojišnice u Ukrajini postupno se dodatno učvršćuju. Grad Kijev doživljava primjetan pad nekada nepokolebljivog osjećaja za moral. CNN-ova analiza otvoreno govori o tekućem sporu između Volodymyr Zelenskiy i Valery Zaluzhnyy.

Plima se okrenula za Rusiju u ratu, jer više ne doživljavaju gubitke.

Ishod rata se promijenio, Rusija više ne doživljava poraz i odriče se teritorija koje je nekoć držala. Shodno tome, Ukrajina ne može tražiti pobjedu. Kako se približavaju izbori u raznim europskim prijestolnicama, napetosti se javljaju čak i među poljoprivrednicima iz Poljske, koja ga čvrsto podržava, i susjednih zemalja Ukrajine.

Usred neslaganja s demokratima u vezi s američkom graničnom i useljeničkom politikom, republikanci iz Senata u Sjedinjenim Državama poduzeli su sinoć akciju kako bi spriječili usvajanje zakonodavnog paketa koji uključuje 60 milijardi dolara pomoći Ukrajini.

Prema Bidenu, pojedinci koji odluče zanemariti slobodu na kraju će se suočiti s poviješću.

Jučer je američki predsjednik Joe Biden uputio molbu Kongresu, pozivajući ih da ostave po strani “sitnu stranačku politiku” i daju prednost pomoći Kijevu kao sredstvu za pronalaženje rješenja za trenutnu slijepu ulicu.

Američki predsjednik istaknuo je ozbiljnost situacije, navodeći da će se oni koji zanemaruju vrijednost slobode suočiti s oštrom osudom povijesti. Nadalje, ustvrdio je da dopustiti Putinu da izađe kao pobjednik nije opcija.

Danas je u Washingtonu nedavno imenovani britanski ministar vanjskih poslova David Cameron trebao razgovarati s američkim državnim tajnikom Anthonyjem Blinkenom. Svrha njihove rasprave je zagovaranje kontinuiranog pružanja globalne pomoći Ukrajini, jer Velika Britanija također dijeli to stajalište.

Stanje jedinstva je izgubljeno.

Od samog početka rata, postojalo je izvanredno jedinstvo svrhe i namjere koje je prožimalo 21-mjesečno razdoblje, označivši ga kao jedan od najvažnijih događaja u Europi od pada Berlinskog zida. Međutim, kako vrijeme odmiče, nekoć prevladavajući red i harmonija sada su zasjenjeni sve većim osjećajem nereda i nejedinstva.

Trenutno stanje neizvjesnosti u Washingtonu vidljivo je cijelom svijetu. Opis koji se često koristi za objašnjenje nevoljkosti Kongresa da ponudi prijeko potrebnu pomoć jest da zabrinuti republikanci oklijevaju uključiti Sjedinjene Države u još jedan sukob.

Međutim, svrha pomoći je upravo spriječiti takav scenarij: jamčiti kontinuirani otpor Ukrajine protiv Moskve, spriječiti Putina da posegne za granicama NATO-a i na taj način iznuditi izravno američko uključivanje, a ne oslanjanje na posrednike.
Krenuo je proces prebacivanja krivnje. Razrađeni dijelovi detaljno opisuju razloge koji stoje iza neuspjeha ukrajinske protuofenzive da postigne svoje ciljeve. Prema neotkrivenim izvorima na koje se poziva The Washington Post, anonimni američki dužnosnici tvrde da je Kijev svoju protuofenzivu pokrenuo sa zakašnjenjem ili da nije poslušao savjet Amerikanaca.

Ukrajinski dužnosnici i dalje su zatečeni očekivanjima svojih saveznika od njih, zahtijevajući zamršene vojne ofenzive čak i u odsutnosti zračne nadmoći, ključnog elementa bez kojeg same NATO snage ne bi nastavile.

Prije šest mjeseci Putin je naišao na revolt – No, trijumf mu sada krasi osmijeh.

Sažeto rečeno, fokus je na postupnom prepuštanju vlasti koju je Putin želio. Ovo označava nevjerojatan preokret za ruskog vođu, koji se prije samo pola godine suočio s kratkom, ali žestokom pobunom sljedbenika Jevgenija Prigožina.

U zbunjujućoj zrakoplovnoj nesreći Prigožin je dočekao svoju smrt zajedno s istaknutim osobama Wagnerove plaćeničke organizacije. Financiranje Moskve potječe iz prihoda od nafte, dok ruski zatvori neprestano popunjavaju svoje redove s očito neograničenom zalihom potrošnih vojnika.

Ukrajinsku protuofenzivu učinkovito je zaustavila revitalizirana ruska vojska, unatoč značajnim financijskim ulaganjima NATO-a u obuku i naoružanje.

Možete li dati primjer izvornog teksta koji želite da ponovno stvorim?

Tri priče izlaze iz prvih redova. Ukrajina, suočena s velikim izazovima, uspjela je napredovati prelaskom rijeke Dnjepar u zapadnoj regiji. Ovim strateškim potezom se namjeravalo ugroziti Krim sa zapada. Međutim, posljedice su bile strašne za susjedni grad Kherson, koji sada stoji jezivo napušten i trpi svakodnevne napade granatama. Iako je Ukrajina možda postigla nešto bogatstva na ovom području, bit će potrebni znatni napori za jačanje njezinih vojnih sposobnosti.
Linije bojišnice u blizini Zaporožja, smještene u srcu zemlje, i dalje su statične. Ovo područje služi kao ključna žarišna točka za ukrajinsku ofenzivu usmjerenu na zauzimanje grada Melitopolja. Primarni cilj ovdje je postići napredak, ključni ishod koji bi i Zapad i Kijev mogli slaviti kao trijumf. U slučaju uspjeha, to bi zapravo prekinulo vezu između ruskog kopna i Krima. No, neizvjesno je hoće li se taj željeni ishod i ostvariti. Nadalje, snježne padaline koje su u tijeku dodatno će ometati napredak sukoba.

Situacija u istočnoj regiji kod Avdejevke je daleko od povoljne. Ono što je nekoć bio grad minimalne važnosti sada se transformiralo u snažan simbol ruske nepokolebljive sposobnosti da podnese patnju. To služi kao snažan podsjetnik da je ogroman broj žrtava preduvjet za postizanje trijumfa.

Slično njihovoj strategiji u Bahmutu ranije ove godine, ruske snage postupno okružuju grad. Oni posjeduju resurse da izdrže gubitak brojnih vojnika tijekom ove operacije. Ono što zabrinjava je potencijalno širenje ove progresije u cijeloj Ukrajini. Svaki korak naprijed predstavlja skupu pobjedu, iako u manjem obimu.

Putinov najveći adut leži u bezidejnosti Zapada.

Putinova najveća prednost leži u zapadnom savezu lišenom inovativnog razmišljanja – koaliciji koja je svjedočila padu svoje primarne strategije i sada vjeruje da je pružanje slične pomoći besmisleno zbog percipirane nepobjedivosti u ratu.

U bliskoj budućnosti doći će do primjetnog pomaka u kojem bi se Putin mogao činiti otvorenijim za pregovore, što bi potencijalno navelo europske čelnike da potaknu Kijev da se uključi u pregovore. Iznenađujuće, usprkos tome što su svjesni Putinove nepouzdanosti i tendencije Moskve da manipulira diplomacijom radi postizanja svojih vojnih ciljeva, mnogi zapadni čelnici još uvijek mogu podržavati ovaj pristup.
Moguće je da svaki potencijalni mirovni sporazum može trajati dovoljno dugo da omogući Putinu da se oporavi, restrukturira svoje vojne snage i potom nastavi agresiju na Ukrajinu.

Ako bi Donald Trump pobijedio na nadolazećim američkim predsjedničkim izborima, to bi u europsku sigurnost unijelo vrlo nesigurni element: američkog čelnika koji ima neobjašnjivu sklonost prema ruskom predsjedniku. Trump ponosno tvrdi da bi mogao brzo pregovarati o mirovnom sporazumu u Ukrajini, no ostaje za vidjeti hoće li njegov entuzijazam trajati dulje od samo 24 sata.

Što dolazi nakon ovoga?

Koje opcije Ukrajina ima za napredovanje? Za početak, CNN sugerira da zapadne nacije moraju prevladati svoje strahove od Rusije koja se osjeća poniženom.

Suočen s napadom na rusko tlo, neuspjelim državnim udarom i desetkovanjem većine ruske crnomorske flote, Putin je pokazao da nema interesa za daljnjom eskalacijom.

Njegova stalna bitka protiv slabe susjedne zemlje i njegova nesposobnost da pruži potpuni otpor NATO-u očite su borbe. To vrijedi i za temu nuklearnog ratovanja; Putin je pokazao svoj pragmatizam i želju za samoodržanjem, odagnavši svaku ideju da je poremećena osoba koja traži svjetski Armagedon.

Imperativ je da Ukrajina bude opremljena sveobuhvatnom vojnom potporom Zapada na brz način.

Osim toga, imperativ je da Zapad ekspeditivno pruži Ukrajini sveobuhvatnu vojnu potporu. Prethodna strategija postupnog snabdijevanja oružjem pokazala se katastrofalnom, budući da je dolazak taktičkih raketnih sustava američke vojske (ATACMS) i tenkova M1 Abrams došao prekasno da bi imao značajniji učinak.
Osim toga, imperativ je za zapadne nacije jasno poručiti da bilo kakav mirovni sporazum s Rusijom ne smije dopustiti uspostavu kopnenog prolaza u jugoistočnoj Ukrajini, koji povezuje rusko kopno s Krimom. Time će se potencijalna tvrdnja Moskve o značajnom trijumfu zapravo poništiti.

Najveći prioritet leži u održavanju uvjerenja da je bitka u Ukrajini stvar od najveće važnosti za sigurnost Europe i SAD-a. Sudbina Tajvana, sigurnost granica NATO-a i odgovornost čelnika koji se suočava s optužbama za ratne zločine ovise o ishodu ovog sukoba.

Analiza koju je proveo CNN zaključuje da je Putinu imperativ da ne izađe kao pobjednik. Posljedice njegova trijumfa proširile bi se izvan sadašnje generacije i utjecale bi i na buduće.

Oglasi - Advertisement