Rak kože uključuje melanom, karcinom bazalnih stanica i karcinom pločastih stanica. Karcinomi bazalnih i pločastih stanica uspješno reaguju na liječenje.
Melanom predstavlja agresivniji i opasniji oblik raka, a njegovo liječenje ovisi o ranoj dijagnozi.
Devet od deset slučajeva raka kože može se uspješno liječiti ako se bolest otkrije rano, jer su manje šanse za širenje na druge dijelove tijela. Dermatologinja dr Dubravka Đerić odgovara na najčešća pitanja o raku kože.
Ko je u većem riziku od melanoma?
Rizik od melanoma je veći ako:
- imate svijetlu kožu
- nakon sunčanja dobijate pjege
- imate svijetlu kosu i oči
- na tijelu imate više od 50 mladeža
- imate atipične mladeže kao tinejdžer
- imate sunčane opekotine
- postoji genetska predispozicija
- dobili ste sunčane opekotine kao dijete
- provodite vrijeme na suncu bez zaštite
- koristite solarij
Kako izgleda melanom?
Melanom je obično smeđ ili crn, ali može biti i boje kože, ružičast, crven, ljubičast, bijel ili plav. Prvi znak melanoma je promjena veličine ili boje postojećeg mladeža ili pojava novog mladeža.
Kod 30% pacijenata s melanomom tumor se razvija u postojećem mladežu. Kod 70% pacijenata melanom nastaje na ranije nepromijenjenoj koži.
Češći je kod žena. Ako se melanom dijagnosticira na vrijeme i liječenje odmah započne, bolest je gotovo uvijek izlječiva. U suprotnom, može se proširiti na druge dijelove tijela i postati teško liječiv, često s fatalnim posljedicama.
Simptomi uključuju:
- mladeže s nepravilnim ivicama
- asimetrične mladeže
- obezbojene mladeže
- mladeže veće od 6 mm
- pigmentirane ili nepigmentirane promjene na koži koje se mijenjaju i brzo rastu
Kada je pravo vrijeme za posjetu dermatologu?
Dr Dubravka Đerić, dermatolog s 22 godine iskustva u kozmetičkoj dermatologiji, preporučuje da se preventivni pregledi obave prije nego što se pojave prve vidljive promjene na koži. Fotofinder uređaj namijenjen je praćenju mladeža i drugih promjena na koži pacijenata svih uzrasta. Pacijenti bi trebali potražiti savjet svog doktora čim primijete bilo kakve promjene.
Kako se dijagnosticira melanom u ranoj fazi?
Jedina prikladna metoda za rano otkrivanje melanoma je digitalna dermoskopija s mapiranjem cijelog tijela – uređaj Fotofinder. Ovaj uređaj posjeduje jedini sustav koji može polarizirati fotografije cijelog tijela za detaljnije snimanje. Sustav automatski označava nove lezije i promjene u postojećim lezijama. Vrijeme pregleda je 5 minuta. Test se posebno preporučuje osobama s velikim brojem atipično razvijenih mladeža i onima koji već imaju melanom. Liječenje ovog raka kože obavlja se kirurški, a test je koristan i za daljnje planiranje operacije melanoma.
Pored ove dijagnostičke metode, važan je i samopregled, koji se postiže edukacijom građana o ABCDE karakteristikama melanoma. Dijagnoza melanoma potvrđuje se histopatološkom analizom. Operacija uključuje široku eksciziju kako bi se tumor potpuno uklonio i spriječilo ponovno pojavljivanje.
Da li je melanom izlječiv?
Melanom je izlječiv. Liječenje ovisi o stadiju bolesti u trenutku otkrivanja. Najuspješniji tretman je rano otkrivanje i kirurško uklanjanje melanoma uz histopatološku analizu. Svaka promjena na mladežu može biti znak melanoma i zahtijeva pregled kod ljekara.
Ključ potpunog izlječenja je brzo uklanjanje melanoma. Odlaganje liječenja omogućava rakу da metastazira. Melanom se može brzo širiti na druge dijelove tijela kroz limfni sistem ili krv.
Prevencija i zaštita
Dr Dubravka Jelić smatra da je testiranje najbolji način prevencije. To skraćuje vrijeme liječenja (ako se melanom razvio) i znatno poboljšava kvalitet života. Važni preventivni koraci uključuju:
- Redovito obavljanje samopregleda.
- Zaštita od UV zračenja je ključna za prevenciju raka. Preporučuje se korištenje kreme sa SPF faktorom 15+.
- Izbjegavanje izlaganja suncu kada je zračenje najjače (od 10 do 16 sati).
- Izbjegavanje korištenja solarija.
Koliko često trebam provjeravati?
Dr Dubravka Đerić: Odgovor na ovo pitanje može se dati kada pacijent dođe na prvi pregled kod dermatologa. Potreba za pregledima varira od osobe do osobe, pri čemu neki trebaju češće posjete, dok se onima bez problema savjetuje rjeđe posjete (obično jednom svakih šest mjeseci).