Oglasi - Advertisement

Prema medicinskom i sigurnosnom savjetovanju International SOS, kompilacija najopasnijih zemalja za 2024. uključuje Južni Sudan, Afganistan, Siriju, Libiju i Somaliju.

Uzimajući u obzir mnoštvo elemenata, karta pruža procjenu različitih aspekata kako bi putnicima i tvrtkama ponudila vrijedne uvide u potencijalne opasnosti u raznim zemljama diljem svijeta. Kombinira procjene zdravstvenih rizika i sigurnosnih problema, uzimajući u obzir značajne događaje poput tekućeg sukoba u Ukrajini i rata između Izraela i Hamasa.

Oglasi - Advertisement

U revolucionarnom razvoju, ovogodišnja karta, dostupna putem navedene veze, sada uključuje procjene opasnosti povezanih s klimatskim promjenama. Svakoj zemlji dodijeljene su ocjene u tri kategorije rizika – medicinski, sigurnosni i klimatske promjene – koristeći sveobuhvatnu ljestvicu od pet razina koja se proteže od “niskog” do “vrlo visokog” za medicinske i klimatske promjene, i “zanemarivog” do “ekstremnog ” zbog sigurnosnih rizika.

Zemlje Ukrajina, Sirija, Irak, Afganistan, Libija, Jemen, Južni Sudan, Srednjoafrička Republika i Somalija svrstane su u kategoriju “sigurnosti” i dodijeljena im je najviša razina upozorenja “ekstremno”.

Eskalacija sigurnosnog rizika primijećena je u određenim regijama Libanona, Palestine i Rusije, kao i u Ekvadoru i određenim područjima Kolumbije, zbog porasta kriminalnih aktivnosti i društvene nestabilnosti.

Najsigurnije zemlje su sve u Evropi: Island, Luksemburg, Norveška, Švicarska i Danska. U kategoriji “medicina”, zemlje označene kao “veoma visoki” rizik su Sirija, Irak, Afganistan, Jemen, Sjeverna Koreja, Palestina, Haiti, Libija, Niger, Burkina Faso, Gvineja, Gvineja Bisao, Sijera Leone, Liberija, Sudan, Južni Sudan, Centralnoafrička Republika, Eritreja, Burundi i Somalija.

Zemlje pod “vrlo visokim” rizikom u kategoriji klimatskih promjena su: Sirija, Irak, Afganistan, Jemen, Čad, Niger, Mali, Nigerija, Centralnoafrička Republika, Južni Sudan, Etiopija, Somalija, Demokratska Republika Kongo i Mozambik.

Kad se radi o Bosni i Hercegovini označena je “visokim rizikom” u kategoriji “medicina”, a to obrazlažu tvrdnjom da široki raspon lijekova na recept nije dostupan, kao i da su česte infekcije uzrokovane vodom i hranom. U kategoriji klimatskih promjena označena je niskim rizikom, kao i u kategoriji sigurnosti.

Oglasi - Advertisement