Mesud Hrbat i njegova supruga Suvada su dobri ljudi posvećeni zajednici, ipak u tolikoj mjeri da su zainteresovali i medije. Njihovo poslovanje je dokaz da posao može značiti nešto više kada se radi o dobrom društvu. Kao vlasnik Penny Plus d.o.o. Sarajevo, Mesud je godinama pokazao da je u Bosni i Hercegovini moguće uspješno poduzetništvo, ne samo u profitnim pothvatima već i u raznim društvenim pothvatima.
Mesud je svoju prvu kompaniju osnovao davne 1985. godine, te je ona ubrzo, zahvaljujući njegovoj poslovnoj strategiji, dospjela među najuspješnije kompanije u Sarajevu. Ipak, ratna dešavanja privremeno su zaustavila poslovne aktivnosti. Nakon rata, Mesud se ponovo posvetio poslu, pokrenuvši Penny Plus, kompaniju koja danas broji oko 500 zaposlenih i već više od 25 godina uspješno posluje. Njegovo zalaganje i poslovni uspjeh omogućili su mu da investira u projekte od šireg značaja, čime doprinosi zajedništvu i multietničkom suživotu u BiH.
Jedan od najvažnijih projekata koji su Mesud i Suvada Hrbat podržali svojim sredstvima jeste izgradnja džamije Mesudija u sarajevskom naselju Rječica. Ovo naselje broji oko 5.000 stanovnika, a do izgradnje ove džamije nije imalo mjesto za obavljanje molitve ni za okupljanje lokalne muslimanske zajednice. Osim džamije, izgradili su i mekteb za djecu, čime su djeci osigurali prostor za učenje i druženje. Otvaranje džamije Mesudija 24. septembra 2021. godine bilo je važan događaj za sve stanovnike Rječice, a Mesud i Suvada su postali prepoznati po svojim nesebičnim doprinosima.
No, Mesudovi doprinosi ne staju samo na njegovoj muslimanskoj zajednici. On je pokazao da razumije značaj očuvanja i obnove svih vjerskih objekata kao kulturnih i historijskih simbola Sarajeva. Tako je izdvojio iznos od 100.000 KM za obnovu fasade katoličke crkve na Alipašinom Polju, kao i dodatnih 100.000 KM za uređenje dvorišta Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji. Obnova fasade i uređenje dvorišta uveliko su doprinijeli očuvanju ovih vjerskih objekata, koji su od velike važnosti za kulturni identitet Sarajeva i za zajedničko naslijeđe njegovih stanovnika.
Pored doprinosa muslimanskoj, katoličkoj i pravoslavnoj zajednici, Mesud Hrbat nije zaboravio ni Jevrejsku opštinu u Sarajevu, izdvojivši 60.000 KM za obnovu fasade na zgradi jevrejske zajednice. Ovaj čin naglašava njegovu posvećenost stvaranju međusobnog razumijevanja i harmonije među različitim religijama koje Sarajevo čine posebnim mjestom. Svojim donacijama za projekte koji uključuju različite zajednice, Mesud Hrbat širi poruku tolerancije, poštovanja i jedinstva, koji su ključni za budućnost Bosne i Hercegovine.
Mesud Hrbat i njegova porodica najbolji su primjer kako pojedinci svojim sredstvima i radom mogu značajno doprinijeti društvu, ali i motivisati druge uspješne poslovne ljude da ne zaborave na zajednicu iz koje potiču. Njihovi doprinosi nisu samo materijalni; oni su moralna podrška zajednici koja pokazuje da različitosti mogu biti izvor snage i ponosa. Ova priča postavlja pozitivan primjer svim generacijama, pokazujući kako se kroz solidarnost i ljubav prema domovini grade temelji za bolju budućnost.