Visoke temperature ne prijaju mnogima, a doktor Nebojša Josipović iz Hitne pomoći dao je nekoliko savjeta kako lakše podnijeti vrućine i što uraditi u slučaju pada krvnog pritiska.

Doktor Josipović je izjavio za RTS da visoke temperature negativno utiču na sve hronične bolesti, te da su česti kolapsi uzrokovani padom krvnog pritiska. Upozorava da su na velikim vrućinama prvi na udaru krvni sudovi koji se šire, a posljedica toga je pad krvnog pritiska.

“Došlo je lijepo vrijeme, znamo da se na toploti tijela šire, pa se tako i krvni sudovi šire i samim tim obaraju pritisak. Vrlo često taj pad pritiska dovodi do kolapsa, što se jučer dešavalo u povećanom broju”, navodi Josipović.

Šta je najbrži lijek kada nam padne pritisak?
Ako tokom izlaska osjetimo da ne možemo hodati ili imamo osjećaj da ćemo se srušiti, doktor Josipović savjetuje da popijemo neko gazirano piće.

“Najbrže bi bilo da osoba sjedne ili legne, podigne noge i uzme gazirano piće, kiselu vodu ili koka kolu. Ako je kod kuće, može uzeti neki slani rastvor, pomešati vodu i so”, savjetuje dr. Josipović.

Izbjegavanje izlazaka u najtoplijem dijelu dana
Doktor Josipović savjetuje izbjegavanje izlazaka u najtoplijem dijelu dana, između 12 i 17 sati, ako je moguće.

Posebno starija lica u tom periodu ne treba da izlaze na ulicu“, napominje dr. Josipović.

Ako ipak morate izaći, obavezno nosite flašicu vode sa sobom, savjetuje dr. Josipović.

Pored vode, obavezno moraju imati neku zaštitu za glavu, kao što su kačket ili šešir. Ukoliko osjete vrtoglavicu ili zujanje u ušima, najprije treba da sjednu kako ne bi pali, jer pri tom padu često povrijede rame, kuk ili glavu, što može izazvati dodatne tegobe. Najbolji savjet bi bio da se klonite sunca u tom periodu“, zaključio je dr. Josipović.

Oglasi - Advertisement