Madeži se mogu naći po cijelom tijelu, različitog oblika i veličine, a neki predstavljaju potencijalni rizik. Dobroćudna priroda mladeža obično se očituje u njihovoj prisutnosti, koja se može naći na različitim mjestima poput lica, leđa, ruku, nogu, glave, pazuha, pa čak i ispod noktiju.
- Nije neuobičajeno da određeni madeži pokazuju rast dlaka, što je neke stručnjake navelo na vjerovanje da je to zbog toga što madež obuhvaća područje gdje se nalazi folikul dlake. Primarna briga među tinejdžerima vrti se oko potencijalne prisutnosti raka. Iako pojava dlaka iz madeža može izazvati zabrinutost kod nekih, stručnjaci tvrde da madež s dlakama obično nije znak bolesti, osim ako ga ne prate dodatne promjene.
Oblici i boje madeža mogu ukazivati na njihovo zdravstveno stanje. Zdravi madeži dolaze u različitim oblicima i bojama. Mogu biti urođene, stečene ili atipične. Obično su madeži okrugli ili ovalni, ne dulji od pet milimetara. Boja im je obično ujednačena, u rasponu od smeđe, žutosmeđe, crvene, ružičaste, plave, boje mesa do prozirne.
- Međutim, atipični madeži mogu pokazivati različite boje, teksture i oblike, kao što je dr. Paul Curtis pojasnio u intervjuu za Health Digest. U kojem trenutku dlakavi madež postaje razlog za zabrinutost? Ako primijetite bilo koju od sljedećih promjena na svom madežu – povećanje veličine, nepravilan oblik ili promjenu boje (u cijelosti ili na određenim područjima) – bilo bi mudro potražiti liječničku pomoć.
Osim toga, budite oprezni u svim slučajevima kada madež počne krvariti ili curiti. Da bismo bili oprezni, preporuča se da nove madeže koji se pojave u odrasloj dobi ili postojeće madeže koji su podvrgnuti promjenama pregleda dermatolog. To ima poseban značaj za osobe s obiteljskom pozadinom raka kože, posebno melanoma.
BONUS TEKST
Značaj mentalnog zdravlja, ključnog aspekta ljudskog postojanja, dobio je još veće priznanje i sada je sve češća tema razgovora. Nije neočekivano, s obzirom na neprestano bombardiranje negativnim vijestima, neizvjesnostima i preprekama s kojima se svakodnevno susrećemo, da moramo dati prioritet očuvanju svoje mentalne dobrobiti.
Iako razumijemo važnost održavanja mentalnog blagostanja diljem svijeta, postoje slučajevi u kojima ne uspijevamo prepoznati rane znakove. Iako je prirodno doživjeti fluktuacije u našim emocijama, često previdimo ozbiljnije simptome koji zahtijevaju stručnu intervenciju.
Promptno reagiranje ključno je kada je riječ o očuvanju mentalnog blagostanja jer rano prepoznavanje ovih pet pokazatelja može dovesti do značajne transformacije. Često odbacujemo ozbiljnije simptome koji zahtijevaju stručnu pomoć, nenamjerno previđajući prisutnost brzih promjena raspoloženja.
Pojava naglih i čestih promjena raspoloženja, karakterizirana neobjašnjivom tugom ili izljevima bijesa, mogla bi ukazivati na produljeno postojanje neriješenih problema koji su namjerno previđeni ili izbjegavani, a sada se manifestiraju na izražen način.
Prisutnost naglih promjena raspoloženja, zajedno s drugim pokazateljima, može upućivati na potrebu za stručnom pomoći u rješavanju pitanja mentalne dobrobiti osobe. Odgađanje ili odgađanje odgovornosti.
Česta je pojava da određenim zadacima nedostaje užitka i da osjećamo olakšanje kada ih možemo odgoditi. Ipak, to ne opravdava činjenicu da im se nikada ne približite. U području mentalnog blagostanja, odgađanje se predstavlja kao povišeno stanje tjeskobe koje doživljavaju pojedinci.