Intolerancija na gluten, poznata i kao celijakija, je autoimuna bolest, ali osjetljivost na gluten može se manifestirati i kroz alergije ili necelijakijsku osjetljivost na gluten, prema informacijama s web stranice Healthline. Ljudi često ne povezuju različite nespecifične simptome s ovim stanjem, koji mogu uključivati probleme s kožom, probavnim sistemom, raspoloženjem, pa čak i zglobovima. Ako primijetite takve simptome, savjetuje se konzultacija s liječnikom koji može preporučiti adekvatan tretman, obično promjenu prehrane.
Simptomi i posljedice celijakije
Probavni problemi: Konzumacija glutena može izazvati upalu tankog crijeva, kako objašnjava dr. Elaine K. Luo, što dovodi do loše apsorpcije hranjivih tvari i može se manifestirati kroz proljev, zatvor i stolicu neugodnog mirisa.
Umor i anemija: Stalni umor može biti simptom celijakije, a bolest je također povezana s većim rizikom od anemije zbog nedostatka željeza, što može rezultirati slabostima i osjećajem hladnoće u ekstremitetima.
Kožni i psihički problemi: Osip i plikovi na koži mogu biti jedini vidljivi simptomi celijakije, a povezanost sa psorijazom, kroničnom urtikarijom i gubitkom kose je također dokumentirana. Psihički problemi poput depresije, anksioznosti i poremećaja raspoloženja također su česti među pacijentima.
Kako postupiti u slučaju osjetljivosti na gluten
Dijagnostika i liječenje: Necelijakijska osjetljivost na gluten i gluten alergije se ne mogu otkriti standardnim testovima kao što su vađenje krvi ili biopsija. Simptomi poput povraćanja, proljeva i koprivnjače obično se pojavljuju brzo nakon konzumacije hrane s glutenom.
Dijeta: Prema nutricionistici Natalie Olsen, bez obzira na tip osjetljivosti, jedini efektivan tretman je stroga bezglutenska dijeta.
Zbog složenosti simptoma i potencijalnih ozbiljnih posljedica, važno je ne ignorirati moguće znakove intolerancije na gluten i konzultirati se s liječnikom za pravilnu dijagnozu i tretman.