Oglasi - Advertisement

Zeleni luk, poznat i kao simbol proljeća, omiljen je kod mnogih. Ima sličnu primjenu kao i druge vrste luka (crni, bijeli, crveni, poriluk, vlasac). Uzgaja se više od 5000 godina i jedan je od prvih uzgajanih usjeva, a danas se proizvodi globalno.

Nutritivno, zeleni luk je izuzetno bogat, sadržeći obilje vitamina A i C, te posebno vitamin K. Sadrži i vitamin E, B-kompleks, te razne minerale i elemente: kalij, natrij, kalcij, željezo, sumpor, fosfor, magnezij, krom, selen i mangan. Osim vitamina i minerala (poput vitamina C, B-vitamina, vlakana), zeleni luk sadrži i flavonoide koji djeluju kao antioksidansi, smanjujući upalne procese u tijelu. Najviše utječu na kardiovaskularne bolesti, dijabetes i neoplastične bolesti. Nutricionistkinja Natalija Nefedova u intervjuu za “Sputnjik” naglasila je da zeleni luk također jača imunitet.

Oglasi - Advertisement

Nefedova je također istaknula da zeleni luk pomaže u smanjenju unosa soli. Nutricionisti preporučuju redovitu konzumaciju kako bi se spriječile razne bolesti. Zeleni luk ima pozitivan utjecaj na imunitet. Jedini nedostatak je loš zadah, ne samo iz usta, već i iz kože, jer se miris luka oslobađa kroz pore, kako objašnjava Nefedova. Ipak, neki ljudi mogu imati probavne smetnje od luka i trebali bi ga izbjegavati. Za one s osjetljivim želucem, gastritisom ili povećanom kiselošću, preporučuje se ograničena konzumacija zelenog luka. Međutim, to ne znači potpuno izbjegavanje, već prilagođavanje količine prema potrebama organizma, zaključuje Nefedova.

UNESITE VAŠ EMAIL KAKO BI DOBILI NAJNOVIJE INFORMACIJE O SVIM AKTUELNIM TEMAMA KOJE ZANIMAJU BAŠ VAS!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija.

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode!

Obećavamo vam nezaboravno iskustvo!

Oglasi - Advertisement