Žohari su neugodne štetočine koje mnogi nastoje eliminirati uz pomoć profesionalnih službi za dezinsekciju. Međutim, neki ljudi znaju da se žohara mogu riješiti i pomoću prirodnih sredstava koja već imaju kod kuće. Stručnjaci za suzbijanje štetočina tvrde da možete uspješno ukloniti žohare korištenjem pet prirodnih sredstava, od taloga kave do deterdženta za suđe.
Ovi prirodni repelenti mogu trajno i učinkovito riješiti problem sa žoharima. Prevencija je ključna, stoga HomesAndGardens donosi savjete kako obeshrabriti žohare da uopće uđu u vaš dom. Prema Natashi Wright, ovlaštenoj entomologinji i tehničkoj direktorici u Braman Termite & Pest Elimination, borba protiv žohara ne mora uključivati jake hemikalije i toksine. Predlaže pet učinkovitih metoda koje možete primijeniti.
1. Šećer i Boraks
Boraks je poznat po svojoj učinkovitosti protiv žohara. Kombinacija boraksa i šećera djeluje na način da isušuje egzoskelet insekata, narušava njihov probavni sistem i na kraju ih ubija. Natasha preporučuje da pomiješate boraks i šećer u omjeru 3:1, te posipate ovu smjesu na mjesta gdje ste primijetili žohare. Šećer privlači žohare, dok ih boraks ubija.
2. Ulje Paprene Metvice
Ulje paprene metvice je među najučinkovitijim prirodnim sredstvima za suzbijanje štetočina. Sprej s uljem paprene metvice može odvratiti žohare na netoksičan način, što ga čini sigurnim za korištenje u blizini djece. Za pripremu spreja, pomiješajte 10-15 kapi ulja paprene metvice s vodom i poprskajte po problematičnim područjima.
3. Deterdžent za Suđe
Deterdžent za suđe može biti vrlo učinkovit protiv žohara. Mješavina vode i deterdženta može ugušiti i ubiti žohare, a posebno je učinkovita protiv njemačkih žohara. Pomiješajte četiri žlice deterdženta za suđe u litri vode i poprskajte mjesta gdje ste primijetili njihovu aktivnost. Ova metoda je jednostavna i učinkovita, a ne zahtijeva korištenje jakih hemikalija.
4. Talog Kave
Talog kave je još jedno prirodno sredstvo koje možete iskoristiti za borbu protiv žohara. Žohare privlači aroma mljevene kave, pa se talog može koristiti kao zamka. Stavite talog u male papirnate čaše i smjestite ih u staklenke napunjene vodom. Postavite staklenke na mjesta gdje ste primijetili žohare. Žohari će biti privučeni mirisom kave i upasti u zamku iz koje neće moći pobjeći.
5. Sok Limuna
Sok limuna ima prirodna antipatogena svojstva koja su žoharima odbojna. Natasha preporučuje dodavanje dvije do tri kašike limunovog soka u nekoliko litara vode. Nakon što dobro promiješate tekućinu, uronite krpu, ocijedite je te prebrišite problematična područja. Ova metoda je jednostavna i učinkovita, a vaš dom će pritom imati svjež i ugodan miris.
Kako biste spriječili pojavu žohara, važno je održavati čistoću i red u vašem domu. Evo nekoliko korisnih savjeta:
- Redovno čišćenje: Održavajte čistoću u kuhinji i ostalim prostorijama, posebno pazeći da nema ostataka hrane.
- Skladištenje hrane: Čuvajte hranu u hermetički zatvorenim posudama kako biste spriječili pristup žoharima.
- Popravak oštećenja: Zatvorite sve pukotine i rupe kroz koje žohari mogu ući u vaš dom.
- Održavanje otpada: Redovno praznite kante za smeće i osigurajte da su poklopci dobro zatvoreni.
Prirodni načini za suzbijanje žohara mogu biti vrlo učinkoviti i sigurni za korištenje u kućanstvu. Korištenjem boraksa, ulja paprene metvice, deterdženta za suđe, taloga kave i soka limuna možete trajno eliminirati žohare i spriječiti njihovu pojavu. Pored ovih metoda, važno je održavati čistoću i red u domu kako biste stvorili neprijateljsko okruženje za ove štetočine. Uz malo truda i primjenu ovih savjeta, vaš dom može biti siguran i čist, bez potrebe za korištenjem jakih hemikalija i toksina.