Oglasi - Advertisement

 

Oglasi - Advertisement

 

U Ključu, gradiću u Bosni i Hercegovini, i dalje je prisutan duh suživota i tolerancije, čak i nakon godina obilježenih bolnim sjećanjima na ratne traume. Nedžad Zukanović, dugogodišnji stanovnik ovog mjesta, ističe kako nikada tokom obilježavanja ratnih stradanja nije bilo poziva na osvetu. U svojim sjećanjima na teške dane, Ključani se često prisjećaju kako su pripadnici Armije Bosne i Hercegovine u najtežim trenucima rata štitili srpsku pravoslavnu crkvu od napadača. Za mnoge mještane, ovaj čin svjedoči o čvrstom uvjerenju da svi narodi imaju pravo na život u sigurnosti i poštovanju, što je princip koji se na ovim prostorima gaji stoljećima.

Zukanović naglašava da niko u Ključu ne može živjeti izolovano te da svi stanovnici, bez obzira na vjeru i nacionalnost, dijele ista prava. Za njega suživot nije samo ideal nego realnost koju živi ovaj grad. “Ovdje niko ne može sam živjeti. Svi koji žele živjeti ovdje, živjet će. Svi imamo ista prava,” kaže Zukanović. Ovo su riječi koje najbolje oslikavaju zajednički duh ovog mjesta, gdje je multikulturalnost prisutna kroz generacije i gdje, prema njegovom mišljenju, i dalje postoji nada za mirnu budućnost.

Amir Hadžić, još jedan stanovnik Ključa, pohvalio je atmosferu manifestacije „Ključani svom gradu“ i ističe da su gosti iz Šibenika, grada u kojem živi veći broj Ključana, donijeli posebnu energiju. Prema Hadžiću, iako su ovi gosti iz Šibenika formalno posjetioci, već su gotovo domaćini u Ključu, zahvaljujući dugogodišnjim vezama i gostoprimstvu. Hadžić je posebno ponosan na zajedničke napore koje mještani ulažu u očuvanje kulturnih i vjerskih spomenika, bez obzira na to kojoj vjeri pripadaju. Na primjer, Hadžić naglašava kako je u Ključ stigla donacija od 13.000 KM, tj. 6.500 eura, putem federalnog Ministarstva kulture i sporta, koja će se koristiti za obnovu katoličke crkve. Ovo, prema njegovim riječima, pokazuje spremnost svih u Ključu da grade zajedničku budućnost.

Crkva Vaznesenja Gospodnjeg, smještena u Ključu, ima veliki značaj za mještane kao kulturno-historijski spomenik. Ova crkva, izgrađena krajem 19. vijeka, pripada takozvanoj raško-moravskoj arhitekturi, a predstavlja dragocjen dio baštine ovog kraja. Njeno očuvanje ima veliku važnost za sve stanovnike Ključa, koji žele da ostane simbol mira, zajedništva i povijesti. Crkva nije samo mjesto molitve, nego i svjedok višestoljetnog zajedništva i simbol suživota među različitim zajednicama.

Ključ kao grad svjedoči kako suživot i zajednički napori mogu nadvladati rane iz prošlosti. Hadžić i Zukanović, u svojim riječima, pozivaju na civilizacijski maksimum – ulaganje u budućnost kroz mir, toleranciju i poštovanje. Poruka koju šalju stanovnici Ključa ujedno je i apel svim ljudima Balkana da uzmu u obzir vrijednosti koje nadilaze etničke i vjerske razlike. Samim tim, primjer Ključa pokazuje kako je moguće živjeti u miru i međusobnom poštovanju, čak i nakon najtežih perioda, i nudi nadu da se slična praksa može proširiti i na druge zajednice širom regije.

Inicijative poput obnove kulturnih spomenika, kao i podrška mještanima bez obzira na njihovu nacionalnost, oslikavaju pravi smisao zajedništva u Ključu. Ovaj grad pokazuje da su harmonija i suživot vrijednosti koje treba cijeniti, očuvati i nastaviti graditi, kako bi nove generacije mogle živjeti u mirnijem, pravednijem i prosperitetnijem okruženju.

UNESITE VAŠ EMAIL KAKO BI DOBILI NAJNOVIJE INFORMACIJE O SVIM AKTUELNIM TEMAMA KOJE ZANIMAJU BAŠ VAS!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija.

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode!

Obećavamo vam nezaboravno iskustvo!

Oglasi - Advertisement