Kristijan Šmit: Parlament BiH mora preuzeti odgovornost za zakon o državnoj imovini
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, Kristijan Šmit, na konferenciji za medije nakon sjednice Vijeća za implementaciju mira (PIC), iznio je ključne prioritete za stabilnost i napredak zemlje. Posebno je istakao četiri glavna izazova:
- Pitanje državne imovine – Šmit je naglasio potrebu za sistemskim rješavanjem pitanja vlasništva nad državnom imovinom, što je ključno za buduće reforme i investicije. Istakao je da su trenutne tenzije po ovom pitanju prepreka za dalji napredak.
- Izborni integritet – Visoki predstavnik je izrazio zabrinutost zbog problema u izbornom procesu, uključujući pitanje transparentnosti i vjerodostojnosti izbora. Naglasio je da je ovo pitanje od suštinskog značaja za demokratski razvoj zemlje.
- Budžet institucija – Stabilno finansiranje državnih institucija označeno je kao prioritet, uz napomenu da političke blokade i odlaganja budžeta negativno utiču na funkcionisanje institucija.
- Granična policija – Šmit je ukazao na probleme u funkcionisanju Granične policije, posebno u kontekstu upravljanja migracijama i sigurnosti granica, što zahtijeva hitnu pažnju i resurse.
Poziv Parlamentu BiH: Rješenje za državnu imovinu
Šmit je posebno istakao pitanje državne imovine, napominjući da su mnogi čekali njegovo nametanje zakona, ali je ponovo apelovao na Parlament BiH da preuzme inicijativu:
- „Pozivam Parlament da sjedne i razgovara o ovom pitanju uz našu pomoć,“ rekao je Šmit.
- Izrazio je zadovoljstvo inicijativama članova Predsjedništva BiH, posebno Željka Komšića i Denisa Bećirovića, ali nije bilo potvrde da je nacrt zakona stigao u Parlament.
Izborni integritet i unapređenje procesa
Visoki predstavnik naglasio je važnost povjerenja birača u izborni proces:
- Tehnička modernizacija: Uvođenje skeniranja i bržeg prebrojavanja glasova.
- Podrška međunarodne zajednice: Izražena spremnost za pomoć u organizaciji općih izbora kroz tehničke programe.
- Zahvalio se predsjednici CIK-a na dosadašnjem radu i preporukama za poboljšanje izbornog integriteta.
Institucionalni i budžetski izazovi
Šmit je istakao izazove u funkcionisanju državnih institucija, posebno u kontekstu finansiranja:
- Institucije kulture: Naglasio je važnost rješavanja pitanja finansiranja kulturnih institucija, jer one čine identitet BiH.
- BHRT i sloboda medija: Šmit je razgovarao s ministrom Edinom Fortom o problemima u organizaciji BHRT-a, što je povezano sa širim pitanjem slobode medija.
- Granična policija BiH: Direktor Granične policije istakao je nedostatak od 1.000 policajaca i nerješavanje regulative. Iako je saradnja s Frontexom napredovala, Šmit je jasno poručio da država mora preuzeti odgovornost, a ne samo entiteti.
Oštar stav protiv secesionizma
Visoki predstavnik ponovio je da su svi oblici secesionizma neprihvatljivi i netolerantni, jer ugrožavaju institucije BiH.
Obilježavanje važnih godišnjica
U pripremi su aktivnosti za obilježavanje:
- 30. godišnjice genocida u Srebrenici,
- potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Šmit je naglasio da je na institucijama BiH, a ne međunarodnoj zajednici, odgovornost za organizaciju ovih događaja.
Zaključak: Zajednička odgovornost za budućnost BiH
Kristijan Šmit apelovao je na domaće institucije da pokažu političku zrelost i odgovornost, posebno u pitanjima državne imovine i budžeta. Naglasio je da se nijedan scenarij koji podriva suverenitet i integritet BiH neće tolerisati. Pored toga, podrška međunarodne zajednice ostaje prisutna, ali ključne odluke moraju donositi domaći akteri.