Urasli nokti su vrlo česta pojava koja može izazvati značajne nelagode i bolove. Iako nisu opasni, urasli nokti mogu brzo postati upaljeni i dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema ako se ne liječe pravilno. Ako želite spriječiti urastanje noktiju ili popraviti štetu, evo što trebate učiniti.
Urasli nokti mogu izazvati upalu mesa oko njih. Ako se ne liječe, upala se može proširiti i prodrijeti u dublje slojeve tkiva, što može dovesti do potrebe za kirurškom intervencijom. Područje gdje nokat ulazi u meso sklono je infekcijama i gnojenju, jer se tamo stvara otvorena rana koja vrlo sporo zacjeljuje.
Nokti koji počnu rasti u meso mogu brzo izazvati upalu. U početku, najbolje je ne dirati upaljeno područje, ali čim se upala smiri, potrebno je započeti liječenje. Upala se može liječiti antibioticima ili antibiotskim mastima kada su prisutni znakovi upale. Najsigurnije rješenje je posjetiti pedikera koji će stručno sanirati ranu.
Koraci za liječenje uraslih noktiju:
- Kupanje u toploj vodi i soli: Čim se pojave simptomi upale (otok, bol i crvenilo), okupajte stopala u vrućoj vodi s dodatkom soli te ih namačite 20 minuta ujutro i navečer. Sol omekšava kožu i dezinficira ranu.
- Korištenje antibiotske masti: Nakon kupanja, nanesite antibiotsku mast na prste i nokte. Ovo trebate raditi ujutro i navečer. Nemojte nositi čarape odmah nakon nanošenja masti, već pustite da mast djeluje što duže.
Različiti faktori mogu uzrokovati urastanje noktiju, uključujući:
- Pogrešna tehnika rezanja noktiju: Nokti koji se režu okruglo ili dijagonalno umjesto ravno mogu lakše urasti u kožu.
- Naglo debljanje: Na primjer, tijekom trudnoće, može povećati rizik od urastanja noktiju.
- Stara oštećenja nokta: Deformacije noktiju mogu dovesti do urastanja.
- Preuska obuća: Nošenje preuske obuće može uzrokovati pritisak na nokte i dovesti do urastanja.
- Ravna stopala: Loša gazivna površina može pridonijeti problemima s urastanjem noktiju.
Prevencija je ključna kako bi se izbjegli problemi s uraslim noktima. Evo nekoliko savjeta kako pravilno rezati i održavati nokte:
- Pravilno rezanje noktiju: Nokte treba rezati ravno, nikako okruglo ili dijagonalno. Ako su strane noktiju preduboko zarezane, nokat se može deformirati i urasti u kožu.
- Izbjegavanje preuske obuće: Nosite obuću koja vam pruža dovoljno prostora i ne pritišće nokte.
- Redovita njega stopala: Redovito pregledavajte stopala i nokte kako biste na vrijeme uočili eventualne probleme.
Ako već imate problem s uraslim noktima, evo nekoliko dodatnih koraka koje možete poduzeti kod kuće:
- Održavanje higijene: Redovito perite stopala i pazite da su uvijek suha kako biste spriječili infekcije.
- Nošenje udobne obuće: Izbjegavajte nošenje obuće koja pritišće prste i nokte.
- Korištenje zaštitnih sredstava: Upotrijebite antiseptičke sprejeve ili kreme kako biste dodatno zaštitili područje oko uraslog nokta.
Ako kućni tretmani ne pomažu ili ako primijetite znakove ozbiljne infekcije (kao što su povećana bol, crvenilo, otok ili gnoj), odmah potražite medicinsku pomoć. Liječnik može pružiti odgovarajuće liječenje koje uključuje antibiotike, uklanjanje dijela nokta ili druge postupke kako bi se spriječile komplikacije.
Pravilna njega i preventivne mjere ključne su za održavanje zdravlja noktiju i izbjegavanje problema s uraslim noktima. Redovita higijena, pravilno rezanje noktiju i nošenje udobne obuće pomoći će vam da izbjegnete ovu neugodnu pojavu.