Sebija Izetbegović o aferi “respiratori” i radu KCUS-a tokom pandemije COVID-19
Bivša direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), Sebija Izetbegović, osvrnula se na društvenim mrežama na posljednje događaje vezane za aferu “respiratori” i period pandemije COVID-19. U svojoj objavi, Izetbegović je istakla herojski rad zaposlenih u KCUS-u tokom pandemije, ali i oštro kritikovala, kako kaže, širenje laži i panike koje su doprinijele dezinformisanju javnosti.
Heroji pandemije
Izetbegović je pohvalila napore medicinskih sestara, tehničara i nemedicinskog osoblja koji su, prema njenim riječima, nesebično pomagali pacijentima oboljelim od COVID-19. Posebno je istakla doktore iz Kriznog štaba KCUS-a, koji su se, i nakon što su se sami razboljeli, brzo vraćali na posao.
“To su bili pravi junaci,” napisala je, dodajući da su medicinski radnici zaslužili najveće poštovanje, a ne uvrede i kritike.
Organizacija rada u KCUS-u
Tokom pandemije, KCUS je, kako je naglasila, bio jedina ustanova u Federaciji BiH koja je liječila COVID-19 pacijente skoro cijelu godinu. Izetbegović je istakla da su istovremeno pružali pomoć i onkološkim pacijentima, pacijentima na dijalizi, hitnim slučajevima i drugim pacijentima.
“Davali smo kiseonik svima i obezbijedili sve dostupne lijekove i medicinska sredstva. Sve što je bilo u našoj moći činili smo za dobrobit pacijenata,” naglasila je.
Dodala je da KCUS nije imao specijalizovane “crne sobe” za teško oboljele, niti su uspostavljali starosne granice za primanje kiseonika, kao što su to činile neke razvijenije zemlje.
O “respiratorima” i aferi
Sebija Izetbegović se osvrnula i na kontroverze u vezi s respiratorima ACM 812, koji su nabavljeni tokom pandemije, ali su izazvali javne kritike i pitanje njihove efikasnosti.
“Lagali su narod da respiratori ubijaju, a niti jedan pacijent nije umro na ACM 812,” izjavila je. Dodala je da su pojedine zdravstvene ustanove odbijale ove respiratore, što je, prema njenim riječima, oduzimalo dragocjeno vrijeme pacijentima.
Postavila je i pitanje odgovornosti za, kako tvrdi, širenje panike i lažnih vijesti.
“Ko će odgovarati za unošenje panike i širenje lažnih vijesti u pandemiji? Je li to krivično djelo? Jeste. Ko će odgovarati za klevete i laži?”
Zaključak
Izetbegović je svoju objavu završila riječima zahvalnosti svim zaposlenicima KCUS-a koji su tokom pandemije dali sve od sebe za spašavanje života. Ujedno je osudila napade na njih i KCUS, posebno one koje je pripisala, kako kaže, “konstruisanim blaćenjima od strane medija.”
Njene izjave podsjetile su na brojne izazove s kojima se zdravstveni radnici suočavaju u kriznim situacijama, ali su ponovo otvorile pitanja odgovornosti, transparentnosti i upravljanja zdravstvom tokom pandemije u BiH.