Ambasada SAD-a o zaduženju Republike Srpske: Dug premašuje 1,38 milijardi KM
Iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini ponovo su komentarisali pitanje zaduženja entiteta Republika Srpska, precizirajući da je ukupni dug Vlade RS-a veći od iznosa koji je ambasador Michael Murphy naveo u svom nedavnom intervjuu. U reakciji, Ambasada je naglasila potrebu za potpunom transparentnošću u vezi s upravljanjem javnim finansijama u ovom entitetu.
Detalji zaduženja prema Ambasadi SAD-a
Prema navodima Ambasade:
- Vlada RS-a je u 2023. godini putem obveznica i trezorskih zapisa zadužila 935 miliona KM.
- Uz planirano novo zaduženje za 2024. godinu, koje iznosi 446,27 miliona KM, ukupni iznos zaduženja za period 2023–2024. godine dostiže približno 1,38 milijardi KM.
Ambasador Murphy je u svom intervjuu iznio sličnu procjenu, ali iz Ambasade ističu da ova suma možda nije u potpunosti obuhvatila komercijalne kredite koje je Vlada RS-a uzela tokom istog perioda.
“Ova suma ne uključuje komercijalne kredite koje je Vlada RS-a uzela. Pozivamo ministricu Vidović da objavi detalje tih kredita kako bi građani RS-a saznali sve relevantne informacije,” naglasili su iz Ambasade.
Transparentnost i upravljanje javnim dugom
Ambasada SAD-a pohvalila je transparentnost ministrice finansija RS-a, Zore Vidović, u vezi s objavom planiranog zaduženja za 2024. godinu, ali je zatražila dodatne informacije o:
- Identitetu kupaca obveznica i kredita.
- Uslovima pod kojima su zajmovi sklopljeni.
- Načinu trošenja prikupljenih sredstava.
Ambasada je istakla važnost pružanja ovih informacija kako bi se osigurala odgovornost i zaštitili interesi građana RS-a.
Problemi u otplati duga
Jedan od zabrinjavajućih aspekata koje je Ambasada istakla jeste činjenica da je Vlada RS-a otplatila manje od polovine dosadašnjeg duga. Prema ovom trendu, postavlja se pitanje održivosti finansijske politike i sposobnosti RS-a da servisira svoje dugove u budućnosti.
Širi kontekst zaduženja
Zaduženje putem obveznica i trezorskih zapisa na domaćem tržištu, kao i uzimanje komercijalnih kredita, postaje sve češći mehanizam za prikupljanje sredstava u RS-u. Međutim, nedostatak potpune transparentnosti izaziva sumnje u:
- Ekonomske prioritete Vlade.
- Korištenje sredstava za razvojne projekte i dobrobit građana.
- Dugoročni efekat povećanja javnog duga na fiskalnu stabilnost entiteta.
Zaključak
Ukupni dug Republike Srpske premašuje 1,38 milijardi KM, a dodatno netransparentno zaduživanje putem komercijalnih kredita povećava pritisak na javne finansije. Ambasada SAD-a ističe važnost informisanja građana o svim aspektima upravljanja dugom, što je ključno za povjerenje i odgovornost vlasti prema građanima.
Dalji rast zaduženja mogao bi ozbiljno utjecati na ekonomski položaj RS-a, dok će transparentnost i odgovornost ostati ključni testovi za upravu ovog entiteta.