Ruska ambasada reagovala na sastanak o Južnoj interkonekciji: Optužbe za “neokolonijalizam” i pritisak na BiH
Ambasada Ruske Federacije u Bosni i Hercegovini dala je oštro saopštenje povodom sastanka održanog u Parlamentu Federacije BiH, kojem su prisustvovali predstavnici većine parlamentarnih stranaka, ali ne i članovi HDZ-a i HRS-a. Sastanak je inicirao američki ambasador Michael Murphy, uz prisustvo emisara iz Washingtona, s ciljem ubrzanja donošenja zakona o izgradnji Južne interkonekcije za transport tečnog prirodnog plina.
Ruska perspektiva: Optužbe za “neokolonijalizam”
Iz Ambasade Rusije saopšteno je da ovaj događaj smatraju primjerom “klasičnog neokolonijalizma”, optužujući SAD da grubo krše suverenitet BiH. Prema njihovim tvrdnjama:
- Američki predstavnici su “naredili” vlastima Federacije BiH da hitno usvoje zakon o Južnoj interkonekciji.
- Sastanak je održan bez prisustva legitimnih predstavnika hrvatskog konstitutivnog naroda u BiH.
- Uporedili su ovaj događaj s nekadašnjim dolascima Joe Bidena u Ukrajinu, tvrdeći da su slični potezi SAD-a doveli Ukrajinu u tešku situaciju.
Ruska kritika američke politike u BiH
Ambasada Rusije je posebno oštro osudila američki pristup, navodeći da on ugrožava integritet Bosne i Hercegovine na tri nivoa:
- Republika Srpska: Tvrdnje da američki pritisci i sankcije tjeraju RS na korake koji štite njen status prema Dejtonskom mirovnom sporazumu.
- Hrvatski politički interesi: Optužbe da SAD tjeraju Hrvate u BiH na razmatranje novih modela koegzistencije s Bošnjacima unutar Federacije BiH.
- Bošnjačka politička elita: Ruska ambasada tvrdi da SAD podržavaju “radikalizaciju” bošnjačkih lidera, što, prema njima, odmiče od postizanja kompromisa s predstavnicima Srba i Hrvata.
Ambasada je dodatno povukla paralelu s američkom intervencijom u Afganistanu, sugerirajući da će BiH završiti sličnim putem.
Energetski kontekst i ruski interesi
Rusija otvoreno lobira protiv Južne interkonekcije, jer bi ona smanjila zavisnost BiH od ruskog plina, koji trenutno dolazi kroz jedinu postojeću rutu pod ruskom kontrolom. Diverzifikacija izvora plina, uključujući uvoz američkog tečnog prirodnog plina, ključni je korak za energetsku sigurnost BiH.
Reakcije i političke implikacije
- Pritisak na vlasti u BiH: Sastanak, koji je organizovao američki ambasador, izazvao je dodatne tenzije u političkom diskursu zemlje, posebno zbog izostanka HDZ-a.
- Pitanje državne imovine: Ambasada Rusije je naglasila da bi rasprava o državnoj imovini mogla biti “fitilj” za destabilizaciju BiH, čime je dodatno podigla nivo zabrinutosti.
Zaključak: Podijeljeni putevi BiH
Dok je izgradnja Južne interkonekcije strateški važna za energetsku nezavisnost BiH, političke tenzije i međunarodne igre moći dodatno komplikuju situaciju. Rusija jasno vidi diverzifikaciju energetskih izvora kao prijetnju svojim interesima u regionu, dok SAD i njihovi saveznici nastoje smanjiti zavisnost BiH od ruskih energenata.
Iako je suverenitet BiH formalno neupitan, ovakvi potezi pokazuju koliko je zemlja podložna uticajima velikih sila, što može imati dalekosežne posljedice za unutrašnju političku stabilnost i buduće odnose u regionu.