Jednokratna pomoć penzionerima u FBiH: Poniženje ili podrška?
Odluka Vlade Federacije Bosne i Hercegovine da penzionerima dodijeli jednokratnu pomoć od 50 do 100 KM izazvala je burne reakcije među političarima i građanima. Dok jedni smatraju da je ova mjera sramotna i nedovoljna, drugi predlažu da se novac iskoristi za dobrotvorne svrhe.
Reakcije političara
Miro Lazović, bivši predsjednik Skupštine RBiH, oštro je kritikovao odluku Vlade:
„Ja bih taj novac vratio Vladi FBiH. Ovo je poniženje za penzionere.”
S njim su saglasni i Slaven Raguž, predsjednik Hrvatske republikanske stranke, te Milorad Kojić, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Obojica su izjavila da bi taj novac donirali u dobrotvorne svrhe, ukazujući na to da simbolične sume ne rješavaju ključne probleme penzionera.
Šta kažu penzioneri?
Građani, a naročito penzioneri, uglavnom su razočarani:
- „Sramota, grozno. Neka oni to potroše, jer nama to ništa ne znači.”
- „Pola toga ode na hljeb i mlijeko. Šta ćemo s ostatkom? Ovo je bruka.”
- „Ovo je ismijavanje. Treba nam sistemska pomoć, ne milostinja.”
Većina penzionera smatra da ova pomoć nije adekvatna u kontekstu rastućih troškova života, posebno zbog rasta cijena osnovnih namirnica i energenata.
Ekonomisti o situaciji
Ekonomisti ističu da jednokratne pomoći, iako korisne u trenutku, nisu održivo rješenje. Potrebne su sistemske reforme koje bi osigurale:
- Redovno i značajnije povećanje penzija.
- Smanjenje poreza na osnovne životne namirnice.
- Osiguranje pristupa povoljnijim zdravstvenim uslugama za stariju populaciju.
Prema njihovim riječima, 100 KM može pomoći penzionerima samo u kratkom roku, ali ne rješava dugoročne izazove poput niskih penzija i visokih troškova života.
Zaključak
Jednokratna pomoć od 50 do 100 KM može donijeti privremeno olakšanje, ali mnogi je vide kao simboličnu i neadekvatnu u odnosu na stvarne potrebe penzionera. Građani i političari sve češće traže sveobuhvatne reforme koje će osigurati dostojanstven život za najranjivije kategorije stanovništva.
Ova situacija ponovo ukazuje na potrebu za boljim upravljanjem budžetom i kreiranjem politika koje će dugoročno poboljšati životni standard u BiH.