Oglasi - Advertisement

Helikobakter pylori (H. pylori) je bakterija koja uzrokuje brojne probleme u gastrointestinalnom traktu, uključujući gastritis i čir na želucu, a povezana je i s povećanim rizikom od razvoja karcinoma želuca. Infekcija ovom bakterijom može uzrokovati oštećenja želučanog i crijevnog tkiva, često dovodeći do povećanog lučenja želučane kiseline.

Lečenje i prevencija
Lečenje infekcije H. pylori obično uključuje kombinaciju antibiotika koja traje do dve nedelje, a terapija protiv čira može trajati i duže od dva meseca. Veoma je važno da pacijenti ne prekidaju terapiju čim simptomi nestanu, već da je nastave sve dok lekar ne oceni da je to potrebno.

Oglasi - Advertisement

Uloga ishrane
Pored medicinskog tretmana, određene promene u ishrani mogu pomoći u borbi protiv H. pylori. Jedno istraživanje pokazalo je da konzumacija 70 grama brokolija dnevno može značajno smanjiti koncentraciju Heliko bakterije, i to za oko 40%. Brokoli sadrži sulforafan, jedinjenje poznato po svojim antibakterijskim svojstvima, posebno protiv H. pylori. Preporučuje se da se ovakav režim ishrane nastavi barem dva meseca.

Dodatne preporuke
Pored brokolija, savetuje se i uvođenje drugih zdravih navika:

  • Održavanje dobre higijene, posebno pranje ruku pre obroka
  • Povećanje unosa vlakana kroz celovite žitarice, voće i povrće
  • Smanjenje unosa hrane koja može iritirati želudac, kao što su začinjena hrana, kofein i alkohol

  • Redovne kontrolne posete lekaru radi praćenja stanja
  • Pravilnim lečenjem i promenama u načinu života, moguće je značajno smanjiti simptome povezane s H. pylori, kao i rizik od dugoročnih komplikacija kao što su čir i karcinom želuca.

UNESITE VAŠ EMAIL KAKO BI DOBILI NAJNOVIJE INFORMACIJE O SVIM AKTUELNIM TEMAMA KOJE ZANIMAJU BAŠ VAS!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija.

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode!

Obećavamo vam nezaboravno iskustvo!

Oglasi - Advertisement