U globalnim raspravama o sigurnosti hrane i zdravlju česta je tema genetski modificirana hrana.
Zemlje poput Sjedinjenih Američkih Država, Kine i Kanade široko uzgajaju GMO usjeve poput paradajza i kukuruza, druge zemlje odbacuju takvu hranu na svojim tržištima. Unatoč nedostatku službenih znanstvenih dokaza koji bi potvrdili štetnost GMO hrane, mnogi pojedinci izbjegavaju konzumaciju iste. Ako i vi dijelite tu zabrinutost, u nastavku ćemo predstaviti tri provjerena načina kako razlikovati GMO od organske hrane.
Evo tri pouzdana načina kako možete razlikovati GMO od organske hrane:
Oznake i certifikati: Potražite oznake koje jasno navode da je proizvod organski. U mnogim zemljama, organski proizvodi moraju proći stroge kontrole i certifikacije kako bi se smatrali takvima. Oznake poput “USDA Organic” u Sjedinjenim Američkim Državama ili “EU Organic” u Europskoj Uniji garantiraju da proizvod ne sadrži GMO sastojke.
Bar kodovi na proizvodima: Na proizvodima često možete pronaći bar kodove koji imaju informacije o tome jesu li genetski modificirani. U mnogim zemljama, prva cifra na bar kodu organskih proizvoda je obično ‘9’, dok GMO proizvodi obično počinju s brojem ‘8’.
Informiranje o izvoru hrane: Saznajte više o podrijetlu hrane koju kupujete. Lokalno uzgojena hrana manje je vjerojatno da će biti genetski modificirana, posebno ako kupujete direktno od pouzdanih malih proizvođača ili na farmerskim tržištima gdje možete direktno razgovarati s uzgajivačima.
Genetski modificirana hrana razvija se transplantacijom gena iz drugih organizama (biljaka, životinja, mikroorganizama) kako bi se povećala otpornost na vanjske faktore poput štetočina i virusa. Takva hrana često je otpornija i brže raste od organski uzgojene. Međutim, postoji mogućnost neočekivanih alergijskih reakcija. Na primjer, osoba alergična na lješnjake može doživjeti alergijsku reakciju ako konzumira hranu modificiranu genima iz ovog orašastog ploda.