Ajlina priča na Instagramu odražava duboko ukorijenjene univerzalne vrijednosti koje su nekada bile prisutne među ljudima različitih vjera na Balkanu, a koje su, nažalost, postale rijetkost u današnjem vremenu. U toj objavi, ona dijeli sjećanje na odnose između Bošnjaka i Srba prije nego što su te veze narušene događajima koji su obilježili protekle decenije.
Ajla se prisjetila riječi svoje rahmetli nene (bake), koja je istaknula važnost međusobnog pomaganja i poštovanja među komšijama, bez obzira na vjerske ili etničke razlike. Njena nena je vjerovala da se pravi musliman prepoznaje po pomoći i solidarnosti sa svim ljudima, uključujući i susjede druge vjere, kao što je bila teta Anđa. Ovaj stav, koji je bio dominantan među starijim generacijama, pokazuje kako su se nekadašnje zajednice gradile na solidarnosti, razumijevanju i poštovanju, posebno u periodima praznika kada je pomaganje komšijama bilo nešto sasvim prirodno.
Ajlina nena je naglašavala da je pravi smisao vjere u djelima – u pružanju pomoći, brizi i ljubavi prema svim ljudima, što je činilo osnovu života u zajednici. Taj odnos između Bošnjaka i Srba, muslimana i pravoslavaca, bio je simbol zajedničkog života na Balkanu, gdje su se različite kulture i tradicije međusobno poštovale i podržavale, posebno u važnim životnim trenucima poput vjerskih praznika.
Međutim, Ajlina priča ima i gorak ton, jer nas podsjeća na to kako su te “nesretne godine” – kako ih ona naziva – uništile te univerzalne vrijednosti. Rat, podjele i političke tenzije su razbile te zajedničke odnose, a priče poput ove danas zvuče gotovo kao nostalgični podsjetnici na prošlost, umjesto realnog stanja u kojem živimo.
Ipak, njen post na Instagramu, koji je izazvao pažnju i reakcije, podsjeća na to da su te vrijednosti i dalje žive u srcima ljudi. Kroz jednostavan čin sjećanja na svoju baku, Ajla prenosi poruku da ljudskost, poštovanje i zajedništvo nisu izgubljeni, već samo zaboravljeni u vrtlogu događaja. Iako su vremena teška, ova priča nas poziva da se prisjetimo osnovnih ljudskih vrijednosti i pokušamo ih obnoviti u našim životima.
Ono što posebno privlači pažnju u njenoj priči je činjenica da je istaknula kako je njena nena pomagala teta Anđi da se spremi za Božić, a to pokazuje koliko su nekadašnji odnosi bili prožeti međusobnim poštovanjem i zajedničkim sudjelovanjem u radostima i obavezama, bez obzira na vjerske razlike.
Na kraju posta, Ajla se osvrnula na današnje vrijeme, izražavajući žaljenje što je „čar ljudstva“ postao rijetkost. Ova misao izaziva refleksiju o tome koliko se svijet promijenio, a posebno kako su se promijenili odnosi među ljudima. Iako je tehnološki napredak donio mnogo promjena, čini se da su neki osnovni moralni temelji, kao što su međuljudska solidarnost i empatija, na neki način zaboravljeni.
Ajlina priča na Instagramu podsjeća nas na to koliko su male stvari – poput pomoći komšiji u pripremama za praznik – bile važne za izgradnju zajedništva i osjećaja pripadnosti. U vremenu kada su društvene podjele još uvijek prisutne, ovakvi primjeri ljudskosti mogu poslužiti kao putokaz ka ponovnom povezivanju i razumijevanju među ljudima različitih vjera i kultura.
Zaključak njenog posta bio je duboko inspirativan: iako živimo u vremenu kada se vrijednosti kao što su poštovanje i solidarnost ponekad čine zaboravljenima, još uvijek postoje ljudi koji se sjećaju i praktikuju te vrijednosti, i to je ono što nam daje nadu da možemo ponovno izgraditi bolje odnose i zajednice.
Kao podsjetnik na priču i njeno značenje, Ajla je objavu završila rečenicom koja nas poziva da se prisjetimo svojih korijena i onoga što nas je nekada činilo boljim ljudima: „Čar ljudstva koji je postao rijetkost u današnje vrijeme.“