Oglasi - Advertisement

Prethodnih dana susreli smo se sa strašnim prirodnim nepogodama koje su zahvatile stanovništvo Bosne i Hercegovine, pri čemu su mnogi ostala bez krova na glavom, a nažalost, istaknut je i veći broj povrijeđenih i poginulih. Na  sjednici Federalnog stožera civilne zaštite (FUCZ) donesena je važna odluka kojom je naređena obavezna evakuacija stanovništva s područja općine Jablanica i grada Konjica. Razlog tome su ozbiljne posljedice materijala koje su ostavile nedavne poplave.

Oglasi - Advertisement

Učinjeno je to materijal koji je ostao nakon nedavnih poplava Nakon razornih poplava, klizišta su pogodila ove krajeve— razorne poplave i odroni uzrokovali su znatnu materijalnu štetu, a odnijeli su i nekoliko ljudskih života.

Federalni štab civilne zaštite je na ovoj sjednici izdao nalog Kantonalnom štabu civilne zaštite Hercegovačko-neretvanskog kantona, Općinskom štabu civilne zaštite Jablanica, te Gradskom štabu civilne zaštite Konjic da odmah sprovedu evakuaciju stanovništva sa ugroženih područja. Ove institucije su također obavezane da osiguraju adekvatan smještaj za evakuisane osobe. Zbog nedovoljnih kapaciteta u lokalnim hotelima, dio evakuisanih stanovnika bit će smješten kod rodbine i prijatelja u privatnim kućama, čime se nastoji osigurati da niko ne ostane bez krova nad glavom.

Crveni križ Federacije BiH dobio je zadatak da obezbijedi osnovne potrepštine za evakuisane ljude, uključujući hranu, vodu, lijekove i higijenske proizvode. Odgovornost za izvršenje ove naredbe je na komandantima štabova civilne zaštite i sekretaru Crvenog križa, koji su dužni dostaviti izvještaj Federalnom štabu civilne zaštite u roku od tri dana.

Evakuacija se već odvija u nekim dijelovima, kako je potvrdio gradonačelnik Konjica, Osman Ćatić. On je naglasio da su vojska, Gorska služba spašavanja (GSS) i Civilna zaštita već danima angažovani na terenu, radeći na evakuaciji stanovništva iz najugroženijih područja. Do sada je 80 osoba evakuisano i smješteno u privremeni smještaj, dok se operacija nastavlja zbog nepristupačnosti određenih dijelova terena. Ćatić je istakao da je evakuacija stanovništva proces koji traje već nekoliko dana, te da su vlasti u stalnoj pripravnosti kako bi odgovorile na sve hitne situacije koje se mogu pojaviti.

Poplave i klizišta, koje su pogodile područja Jablanice, Konjica, Kiseljaka, Fojnice i okolnih mjesta, izazvale su veliku štetu i ostavile neizbrisive posljedice na živote ljudi. U Hercegovačko-neretvanskom kantonu poginulo je 19 osoba, dok su u općini Fojnica stradale još tri osobe. Ovi tragični događaji naglašavaju ozbiljnost situacije s kojom se suočavaju građani i lokalne vlasti, a evakuacija stanovništva predstavlja ključni korak u njihovoj zaštiti.

Osim materijalnih gubitaka, mnogi ljudi ostali su bez svojih domova, a infrastruktura je teško oštećena. Lokalni štabovi civilne zaštite i dalje rade na osiguravanju sigurnosti građana, pružajući im osnovne potrepštine i sklonište. Pored toga, spasioci i druge nadležne službe suočavaju se s dodatnim izazovima u evakuaciji zbog teškog terena i vremenskih nepogoda koje otežavaju pristup mnogim područjima.

Kako bi se olakšao proces evakuacije i zbrinjavanja stanovništva, vlasti su pozvale građane na saradnju i pozivaju sve koji imaju mogućnost da pomognu evakuisanim osobama, bilo kroz smještaj ili donacije osnovnih potrepština. Situacija se pažljivo prati, a naredni dani će biti ključni u pružanju pomoći onima kojima je to najpotrebnije.

Ova naredba Federalnog štaba civilne zaštite usmjerena je na brzu reakciju i sprečavanje daljih gubitaka, ali i na pružanje adekvatne podrške građanima koji su direktno pogođeni katastrofom. Teškoće koje stanovništvo Jablanice i Konjica trenutno prolazi zahtijevaju koordiniranu akciju svih nadležnih službi, a evakuacija se provodi s ciljem zaštite života i imovine u ovim ugroženim područjima.

Oglasi - Advertisement