Oglasi - Advertisement

Nakon što su sve biljke posađene i zdrave, slijedi manje ugodan zadatak – borba protiv štetočina. Lisne uši su među najgorim štetnicima koji mogu uništiti cijeli vrt i ugroziti buduće prinose. Važno je reagirati na vrijeme kako bi se spriječila veća šteta!

Lisne uši su sitni kukci veličine 2-5 mm, koji mogu napasti bilo koju biljku. Pojavljuju se iznenada u velikom broju, a često su u simbiozi s mravima. Mravi ih koriste kao izvor hrane i prevoze ih do novih biljaka. Kada se pojave na vašim biljkama, potrebno je odmah djelovati jer se brzo razmnožavaju i prelaze na druge biljke, mijenjajući im izgled, boju i oblik. Biljke napadnute lisnim ušima neće proizvoditi novo lišće ili klice.

Oglasi - Advertisement

Prirodni načini suzbijanja lisnih uši
Prevencija: Redovito pregledavajte svoje biljke, posebno donju stranu lišća gdje se lisne uši najčešće skrivaju. Najvažnija je prevencija, a ako ih na vrijeme uočite, spriječit ćete veće probleme.

Infuz od koprive: Jedan od najčešćih prirodnih pripravaka za suzbijanje lisnih uši je infuz od koprive. Kopriva se može naći gotovo posvuda i ovaj pripravak je potpuno besplatan. Većina komercijalnih proizvoda sadrži štetne kemikalije, dok je infuz od koprive siguran za okoliš i vaš vrt.

Priprema infuza od koprive
Sastojci:

  • 1 kg listova koprive
  • 10 litara vode

Postupak:
Narežite koprivu na male komadiće i stavite ih u kantu. Prelijte vodom i ostavite 12-24 sata. Procijedite infuz i ulijte u bočicu s raspršivačem. Koristite barem jednom tjedno kako biste spriječili pojavu lisnih uši.

Alternativni način pripreme:
Kuhajte koprivu u vodi 20-30 minuta, promiješajte i ostavite jedan dan.
Procijedite otopinu i dodajte tekući sapun u omjeru 1:100, zatim razrijedite vodom u omjeru 1:4.

Fermentirani infuz koprive
Fermentirani infuz koprive dugo se koristi kao prirodni fungicid, repelent za insekte i gnojivo. Ova otopina učinkovito odbija lisne uši, grinje i druge nametnike.

Sastojci:

  • 1 kg nadzemnih dijelova koprive (bez korijena)
  • 10 litara vode

Postupak:
Koprivu prelijte vodom i ostavite na hladnom mjestu 10-15 dana (najbolje oko 18°C).
Svakodnevno promiješajte. Nakon fermentacije, kada se na površini više ne stvaraju mjehurići, procijedite otopinu. Razrijedite u omjeru 1:10 i nanesite na biljke svaka tri tjedna.

Fermentiranu otopinu možete čuvati na hladnom mjestu u hermetički zatvorenoj posudi do 12 mjeseci. Prilikom primjene na lišće, razrijedite u omjeru 1:50. Najbolje je koristiti kišnicu za pripremu otopine.

Redovitim korištenjem ovih prirodnih pripravaka osiguravate zdravlje vaših biljaka i održavate ekološku ravnotežu u vrtu.

UNESITE VAŠ EMAIL KAKO BI DOBILI NAJNOVIJE INFORMACIJE O SVIM AKTUELNIM TEMAMA KOJE ZANIMAJU BAŠ VAS!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija.

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode!

Obećavamo vam nezaboravno iskustvo!

Oglasi - Advertisement