Zbog najavljenih obilnih padavina, koje se očekuju 9. oktobra 2024. godine, na području Jadranskog sliva postoji ozbiljna opasnost od porasta vodostaja i mogućih poplava. Prema prognozama, u nekim dijelovima može pasti između 30 i 60 litara kiše po metru kvadratnom, što bi moglo izazvati znatne hidrološke promjene. Agencija za vodno područje Jadranskog mora izdala je posebno upozorenje za područja koja su već pogođena poplavama, kao i za ona koja su pod rizikom od bujičnih potoka i klizišta.
Najveći rizik od poplava postoji u općinama i gradovima smještenim uz srednji i donji tok rijeke Neretve, uključujući njene pritoke. Ovo područje obuhvata Konjic, Jablanicu, Mostar, Čapljinu, Grude, Ljubuški, Široki Brijeg i Posušje. Vodostaji na većini hidroloških stanica u tom dijelu Jadranskog sliva već su u porastu, a dodatne padavine bi mogle izazvati naglo povećanje nivoa rijeka, što bi moglo dovesti do novih poplava i daljnjih šteta.
Agencija je upozorila da se na poplavnim područjima treba pripremiti na moguće pojave bujičnih voda, koje mogu stvoriti dodatnu opasnost za stanovništvo. Također, postoji i opasnost od aktivacije klizišta, što dodatno otežava situaciju u ovim područjima. Građanima se preporučuje maksimalan oprez, posebno onima koji žive u blizini rijeka, potoka i područja koja su već pogođena poplavama.
Sve informacije o trenutnim vodostajima i stanju na terenu mogu se pratiti na službenoj web stranici Agencije za vodno područje Jadranskog mora Mostar (www.jadran.ba), gdje se redovno objavljuju podaci sa hidroloških stanica. Također, obavještavanje o trenutnom stanju i prognozama se provodi u skladu sa Federalnim operativnim planom odbrane od poplava, koji uključuje mjere zaštite, evakuacije i spašavanja u hitnim situacijama.
Nadležnim institucijama se savjetuje da pomno prate razvoj situacije i pravovremeno reaguju u skladu sa svojim ovlaštenjima. Poseban naglasak stavljen je na upozorenje službama civilne zaštite, koje imaju ključnu ulogu u obavještavanju i zaštiti stanovništva. Te službe bi trebale poduzeti dodatne mjere predostrožnosti, posebno na područjima uz rijeke koje nemaju adekvatne zaštitne objekte. Ovo se odnosi na općine i gradove koji nemaju izgrađene nasipe ili druge infrastrukture za zaštitu od poplava, gdje je opasnost od brzog porasta vodostaja i poplava znatno veća.
U saopćenju Agencije posebno se apeluje na građane da izbjegavaju prilazak obalama rijeka, jer bi povećanje brzine i dubine toka moglo predstavljati ozbiljnu opasnost po život. Zbog nepredvidivosti vremenskih uslova, svi koji se nalaze u potencijalno ugroženim područjima trebali bi biti spremni na brzu evakuaciju, ukoliko dođe do naglog porasta vodostaja.
Pravovremeno obavještavanje i edukacija stanovništva o pravilnim koracima u slučaju poplava bit će ključni u smanjenju šteta i zaštiti života i imovine. Nadležni organi su također pozvani da preduzmu sve potrebne mjere kako bi se spriječile eventualne nesreće i kako bi se adekvatno reagovalo na promjene u hidrološkoj situaciji.
Zaključno, stanovnicima poplavno ugroženih područja savjetuje se oprez i slijeđenje uputa nadležnih službi, dok se odgovornim institucijama preporučuje da kontinuirano prate situaciju i pripreme planove za hitnu reakciju u slučaju potrebe.