Oglasi - Advertisement

 

Oglasi - Advertisement

Angiomi – šta su i zašto nastaju?

Angiomi, poznati i kao crvene izbočine na koži, predstavljaju jednu od čestih pojava na ljudskom tijelu, naročito kako starimo. Ove promjene na koži obično su mali izdignuti madeži koji mogu varirati u boji, od jarko crvene, pa sve do tamnije nijanse poput plave ili crne. Njihov izgled može varirati – neki su sitni i jedva primjetni, dok drugi mogu postati nešto veći i primjetniji. Najčešće se pojavljuju na trupu, ali mogu biti prisutni bilo gdje na tijelu, uključujući ruke, lice ili noge.

Iako se angiomi mogu pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, najčešće se javljaju kod odraslih, posebno nakon 30. godine. Stručnjaci vjeruju da starenje može biti jedan od glavnih faktora koji doprinose njihovom nastanku, no precizan uzrok njihove pojave još uvijek nije u potpunosti jasan. Genetska predispozicija također igra važnu ulogu – ako članovi porodice imaju angiome, veća je vjerovatnoća da ćete ih i sami razviti.

Angiomi i zdravstveni rizici

Dobra vijest je da većina angioma ne predstavlja zdravstveni rizik. Ove benigne izrasline rijetko dovode do ozbiljnih komplikacija. Iako mogu izgledati neugledno, posebno ako se pojavljuju na vidljivim dijelovima tijela, oni obično ne uzrokuju bol niti iritaciju. Ipak, postoje situacije u kojima angiomi mogu predstavljati problem. Ako dođe do krvarenja, infekcije ili brze promjene u veličini, boji ili obliku angioma, preporučljivo je posjetiti dermatologa. Ovo su rijetki slučajevi, ali ih ne treba ignorisati.

Postoji nekoliko vrsta angioma, a “angioma trešnje” (ili cherry angioma) je najčešći oblik. Ove male, crvene izrasline često su jarko crvene boje i mogu biti blago izdignute. Još jedna česta varijanta su “paukasti angiomi”, koji se obično pojavljuju u obliku crvene tačke s krakovima nalik paukovim nogama koji se šire iz središta. Ova vrsta angioma je nešto češća kod žena i može biti povezana s hormonalnim promjenama, kao što su trudnoća ili korištenje kontraceptivnih pilula. Paukasti angiomi mogu ponekad ukazivati na probleme s jetrom, pa je u takvim slučajevima preporučljiv pregled kod ljekara.

Tretmani i uklanjanje angioma

Iako angiomi ne zahtijevaju liječenje iz medicinskih razloga, mnogi ljudi odlučuju ih ukloniti iz estetskih razloga. Postoji nekoliko metoda za uklanjanje ovih izraslina, a odabir tretmana zavisi od veličine i položaja angioma, kao i od preferencija pacijenta. Laserska terapija je jedna od najpopularnijih metoda – intenzivna svjetlost cilja krvne žile angioma, uz minimalno oštećenje okolnog tkiva. Ova metoda je brza, efikasna i obično ne zahtijeva dug oporavak.

 

 

 

Radiotalasi su još jedna opcija, gdje se koriste visokofrekventni talasi za precizno uklanjanje angioma. Za veće ili dublje angiome, može biti potrebno kirurško uklanjanje. Ova procedura se obično obavlja uz lokalnu anesteziju i omogućava brzo i sigurno uklanjanje izrasline.

U svakom slučaju, važno je redovno pratiti promjene na koži i konzultirati se s dermatologom u slučaju bilo kakvih promjena u izgledu angioma, uključujući krvarenje, svrab ili nagli rast. Dermatolog može pružiti stručno mišljenje i savjetovati vas o potencijalnim rizicima i koristima uklanjanja, uz preporuku odgovarajućeg tretmana.

Zaključak

Angiomi, ili crvene izbočine na koži, uglavnom su benigne promjene koje ne zahtijevaju medicinsku intervenciju. Ipak, za one koji iz estetskih razloga žele ukloniti ove izrasline, postoje brojne bezbolne i efikasne metode. Redovno praćenje i konsultacije s dermatologom su ključni za očuvanje zdravlja kože i blagovremeno reagovanje na eventualne promjene. Na ovaj način, možete osigurati miran i siguran pristup upravljanju ovim čestim, ali bezopasnim kožnim izraslinama.

Oglasi - Advertisement