Oglasi - Advertisement

Arif Ahmetašević, otac mlade Edine Ahmetašević koja je tragično stradala na Tuzlanskoj kapiji, u jeku rata suočio se sa izborom koji je zahtevao najveću snagu ljudskosti. Ovaj hrabri otac, duboko pogođen gubitkom ćerke, našao se u situaciji u kojoj je mogao osvetiti njenu smrt, ali je izabrao put saosećanja i pravde. Njegova priča je snažan podsjetnik na moralnu hrabrost i vrednost sačuvane savesti čak i u najtežim trenucima.

Oglasi - Advertisement

Gubitak Na Tuzlanskoj Kapiji

Tuzlanska kapija je 25. maja 1995. godine postala simbol bola i gubitka u Bosni i Hercegovini, kada je granata usmrtila i ranila mnoge mlade ljude. Tog dana, među mnogim nevino stradalim, život je izgubila i dvadesetogodišnja Edina Ahmetašević. Za njenog oca Arifa, taj je događaj postao rana koja nikada nije zarasla. Ipak, njegov odgovor na taj užasan gubitak nije bio osveta, već čin moralne snage.

Čin Humanosti u Sred Rata

Nakon što je izgubio ćerku, Arif, koji je komandovao diverzantskom jedinicom, imao je priliku za osvetu kada je sa svojom jedinicom zarobio pet vojnika srpske nacionalnosti u blizini Lukavca. Mnogi su ga nagovarali da se okrene osveti, čak su ga bodrili da „poklepa“ zarobljene vojnike. Ali Arif je odbio. Iako je bio suočen sa ogromnim pritiskom, odabrao je drugačiji put.

 

 

 

Kada je zarobio tih petoricu vojnika, pitao ih je jedno jednostavno pitanje: „Znate li ko je 25. maja ispalio granatu na Kapiju?“ Njihov odgovor, međutim, nije ukazivao na krivicu – nisu znali. Čak je jedan od zarobljenika rekao: „Ubijte me, ali ne znam.” Upravo u tom trenutku, Arif je prepoznao da osveta neće doneti pravdu. „Da sam uzeo pušku i pucao u nekog ko je nezaštićen, pojela bi me savjest,“ rekao je kasnije, objašnjavajući zašto je odbio osvetiti se zarobljenicima.

Izbor Moralne Hrabrosti i Saosećanja

Arifov čin je izazvao nerazumevanje među nekima od njegovih saboraca, koji su smatrali da je trebalo iskoristiti priliku za osvetu. Međutim, on nije mogao postupiti protiv svojih moralnih principa. „Nisam dao, ne mogu i gotovo“, rekao je, uveravajući sebe i druge da pravda nije u hladnokrvnoj osveti nad zarobljenim ljudima koji su tada bili bespomoćni. Odlučio je da ih pusti i da ih pošalje na razmjenu, birajući život, a ne smrt – čak i onima koji su mogli pripadati strani koja je naudila njegovoj porodici.

 

 

Značaj Arifove Odluke

Arif Ahmetašević je svojim postupkom poslao snažnu poruku: čak i u najtežim vremenima, dok su mnogi tražili osvetu, istinska hrabrost leži u sačuvanju ljudskosti. Njegova odluka bila je čin prkosa prema zlu i patnji koje su rat i gubitak doneli u njegov život. Odbijanjem da se osveti zarobljenim vojnicima, Arif je postavio primer onima koji su bili svedoci njegovih postupaka i koji danas čuju njegovu priču.

Za njega, osveta nije mogla doneti mir ni ispuniti pravdu za izgubljeni život njegove ćerke. Umesto toga, odlučio je da sačuva svoju savest, pružajući milost ljudima koji su tada bili bespomoćni. Arifov čin postao je svijetli primjer za sve nas, podsjećajući na duboku vrednost oprosta i snagu čovjekovog karaktera.

Njegova priča je svedočanstvo da pravda nije u osveti, već u odbijanju da postanemo kao oni koji su uzrokovali našu patnju. Arif Ahmetašević svojom je odlukom pokazao hrabrost, čime je postao inspiracija za sve one koji tragaju za mirom u nesigurnim vremenima.

UNESITE VAŠ EMAIL KAKO BI DOBILI NAJNOVIJE INFORMACIJE O SVIM AKTUELNIM TEMAMA KOJE ZANIMAJU BAŠ VAS!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija.

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode!

Obećavamo vam nezaboravno iskustvo!

Oglasi - Advertisement