Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik odgovorio je na izjave ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića, koje su uslijedile nakon zadržavanja hrvatske pjevačice Severine na srbijanskoj granici. Ovaj verbalni sukob između Dodika i Konakovića izazvao je veliku pažnju javnosti, budući da su obje strane iskoristile priliku da iznesu svoje stavove, ne samo o konkretnom incidentu, već i o širim političkim i društvenim pitanjima koja opterećuju odnose u regiji.

Dodik je u svom odgovoru bio izrazito oštar, optužujući Konakovića da sve više liči na estradnog menadžera nego na ozbiljnog političara. “Ako je pjevačica Severina, koja je stekla slavu u Srbiji, za njega etalon moralnosti i oličenje istine, pao je na niske grane. Istina, slični se sličnima raduju,” kazao je Dodik, aludirajući na Konakovićevu podršku Severini.

Dodik je također insinuirao da je Srbija postala opsesija za Konakovića, što prema njemu objašnjava ministrovu reakciju. U svom komentaru, Dodik je otišao dalje, sugerirajući da bi Konaković možda podržao i Marka Perkovića Thompsona, poznatog hrvatskog pjevača koji je često optuživan za širenje mržnje protiv Srba. “Zato neka Dino i Severina pjevaju jedno drugom, ‘Viruјen u te’,” dodao je Dodik, upućujući sarkastičnu poruku.

Osim direktnih kritika na račun Konakovića, Dodik je iskoristio priliku da prenese uvredljive riječi svoje kćerke Gorice o Severini, koje su dodatno izazvale osudu javnosti. U svojoj izjavi, Dodik je citirao Goricine riječi: “Došli smo do toga da nam mala što je na jahti dala, pa sve to javnosti slala, prosipa priču o poštenju i pravdi kao da se o Djevici Mariji radi. Jedini zaključak na ovo sve – napokon je nekom Srbinu rekla ne.” Ova izjava je očito ciljala na Severininu prošlost i privatni život, što je mnogi doživjeli kao neprimjereno i uvredljivo.

 

 

S druge strane, Elmedin Konaković je u svom odgovoru osudio postupke Srbije, ističući da je Severina bila zaustavljena i ispitivana samo zbog toga što je govorila istinu o Srebrenici. Konaković je naglasio da je ovo zadržavanje pjevačice još jedan pokazatelj “mizernog režima” koji javne ličnosti, poput Selme Bajrami i Severine, vidi kao prijetnju zbog njihovih javnih stavova o osjetljivim historijskim pitanjima. “Istina o Srebrenici je njihova noćna mora,” zaključio je Konaković, optužujući Srbiju da koristi represivne mjere kako bi ušutkala one koji se usuđuju govoriti o genocidu u Srebrenici.

Ovaj sukob između Dodika i Konakovića reflektira dublje političke i ideološke razlike koje postoje između lidera u regiji, a incident sa Severinom poslužio je kao katalizator za izražavanje tih tenzija. Dok Dodik koristi uvrede i sarkazam kako bi omalovažio svoje protivnike, Konaković se fokusira na pitanja ljudskih prava i slobode izražavanja, posebno kada je riječ o osjetljivim temama poput Srebrenice. Ovaj sukob, osim što je produbio političke razlike, pokazao je i koliko su emocije i dalje snažne kada je riječ o pitanjima koja se tiču ratne prošlosti i odnosa među narodima na Balkanu.

Oglasi - Advertisement