Jeste li ikada čuli za insekte poznate kao “uholaže” ili “ušare” koje navodno mogu, dok spavate, da vam uđu u uši i dopru do mozga? Ove priče su često koristile mame i bake da bi uplašile djecu, ne shvatajući da im time stvaraju ozbiljnu traumu. Ali koliko je ovo stvarno? Da li zaista postoje insekti koji noću ulaze u uši, ili je to samo mit?

Stručnjaci sa sajta “EKO END Dezinsekcija Deratizacija” tvrde da je ovo vjerovanje potpuno neosnovano. Iako neke uholaže mogu da se zakače svojim razvijenim kleštima, njihov efekat na ljude je gotovo neprimjetan. Mit potiče od engleskog naziva za ove bube – “earwig”, što znači “stvorenje iz uha”. Međutim, ovaj naziv se ne odnosi na njihovu sposobnost da se nasele u ušima, već na njihov izgled – zadnja krila koja podsećaju na ljudske uši kada su raširena.

Šta su uholaže ili ušare?
Uholaže su krilati insekti koji se lako prepoznaju po abdominalnim kleštima, koja su modifikovani nastavci. Ova klješta imaju oba pola, ali se razlikuju u veličini. Koriste ih za odbranu, hvatanje plijena, savijanje krila i tokom parenja. Uholaže su pljosnati, izduženi i tanki insekti čija veličina varira od 4 do 50 mm, a ponekad i do 80 mm. Imaju razvijena čula dodira i mirisa, te stalno pomeraju antene istražujući okolinu. Prednja krila su kratka, dok su zadnja krila lepezasta i savijena ispod prednjih. Postoje i beskrilne vrste. Obično su smeđe ili crne boje, prošarane nijansama smeđe, crne, narandžastosmeđe i krem. Nalaze se širom sveta osim u polarnim oblastima, a najviše u tropskim predelima. Omiljena staništa evropske manje uholaže su gomile izmeta i smeća. Većina uholaža su svaštojedi koji jedu ostatke biljaka i životinja, a neke vrste love male beskičmenjake i korisne su za usijeve jer uništavaju štetočine poput gusjenica određenih moljaca.

Kako ulaze u kuće i šta ih privlači?
Uholaže su noćni insekti koji žive u zemlji, pukotinama i skrivenim mestima. Tokom dana se skrivaju u mračnim i vlažnim staništima, poput voćnjaka i vrtova. Često ih možete pronaći ispod lišća, kamenja i trule kore, kao i na grožđu, jabukama i kruškama. U kuću ulaze u potrazi za hranom i boljim uslovima, zbog čega u nekim područjima postaju kućne štetočine. Obično ulaze tražeći sklonište ili slučajno, kroz otvoren prozor. Mogu se uneti i sa voćem, povrćem ili vešom sušenim na otvorenom. U kući se najčešće nalaze u kuhinji, kupatilu i drugim vlažnim mestima, ali mogu se naći i u drugim prostorijama.

Kako se zaštititi od uholaža?
Najvažnije je eliminisati njihova skrovišta. Proverite sva mračna i vlažna mesta u kući gde bi se mogle skrivati tokom dana. Spoljašnji prostor oko kuće održavajte čistim i suvim, uklonite kamenje i ostatke drveća. U slučaju najezde, dezinsekcija je najefikasnije rešenje.

Oglasi - Advertisement