Oglasi - Advertisement

Dok neki vjeruju da je problem s probavom nakon konzumacije kave prirodni fenomen, drugi su zabrinuti da bi mogao predstavljati zdravstveni problem. Zbog toga su znanstvenici sa Sveučilišta u Teksasu odlučili proučiti ovu temu detaljnije kako bi otkrili stvarne učinke kave na probavni sustav.

U svojoj studiji, istraživači su miševima tri dana davali kavu kako bi promatrali kako ona utječe na pokretljivost crijevnih mišića. Bez obzira na dozu kofeina, primijetili su stimulaciju crijevnih mišića.

Oglasi - Advertisement

“Nakon tri dana konzumacije kave, primijetili smo povećanu aktivnost mišića u tankom crijevu kod štakora,” rekao je glavni autor studije, Shuan Cheng Shi iz The Mirrora. “To znači da i štakori, poput ljudi, osjećaju potrebu za velikom nuždom nakon ispijanja kave. Zanimljivo je da su se čak i broj bakterija u izmetu smanjio. Dakle, štakori imaju povećanu aktivnost mišića u tankom crijevu, što pokazuje da kava utječe na njihov probavni sustav slično kao i kod ljudi.”

Zanimljivo je da ovi učinci nisu povezani s kofeinom. Kava bez kofeina također ima slične učinke na probavu. To znači da je laksativno djelovanje kave posljedica njezinih drugih svojstava, a ne samo prisutnosti kofeina. Glavni autor studije, Shuan Cheng Shi, objasnio je da su istraživanja pokazala kako kava stimulira probavni sustav neovisno o sadržaju kofeina.

Kava ima mnoga kiselinska svojstva, od kojih je jedno klorogenska kiselina. Dokazano je da klorogenska kiselina u kavi proizvodi više razine želučane kiseline, što aktivira rad probavnog sustava. Ovo povećanje želučane kiseline može ubrzati probavu i pomoći u procesu izbacivanja otpada iz tijela. Stoga, laksativni učinak kave može biti povezan s njezinim utjecajem na povećanje želučane kiseline i posljedično ubrzavanje probave.

Dakle, sljedeći put kad vas kava natjera na zahod, znajte da je to zbog njezinih svojstava koja potiču probavu, a sve to može biti korisno za vaše zdravlje. Povećanje aktivnosti probavnog sustava može pomoći u održavanju pravilne probave i sprječavanju zatvora. Redovito pražnjenje crijeva je važno za opće zdravlje jer pomaže tijelu da se riješi otpada i toksina.

Osim što stimulira probavu, kava ima i druge zdravstvene koristi. Brojne studije su pokazale da konzumacija kave može smanjiti rizik od određenih bolesti, uključujući Parkinsonovu bolest, Alzheimerovu bolest i određene vrste raka. Kava je također bogata antioksidansima koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala u tijelu, što može pomoći u prevenciji starenja i poboljšanju općeg zdravlja.

Međutim, važno je konzumirati kavu umjereno. Prekomjerna konzumacija kave može dovesti do negativnih učinaka kao što su nesanica, nervoza, ubrzan rad srca i probavni problemi. Preporučuje se da odrasle osobe ne konzumiraju više od 400 mg kofeina dnevno, što je otprilike četiri šalice kave.

U zaključku, istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta u Teksasu pruža dodatne dokaze o tome kako kava utječe na probavni sustav. Kava, bilo s kofeinom ili bez njega, može stimulirati probavu i pomoći u održavanju zdravlja crijeva. Međutim, kao i sa svim stvarima, važno je konzumirati je umjereno kako bi se izbjegli potencijalni negativni učinci. Sljedeći put kad posegnete za šalicom kave, možete biti sigurni da ona ne samo da vas razbuđuje, već i pomaže vašem probavnom sustavu da ostane zdrav i aktivan.

Oglasi - Advertisement