Aleksandra Pandurević, članica Predsjedništva Srpske demokratske stranke (SDS), nedavno je izazvala buru u političkoj sceni Bosne i Hercegovine, oštro kritikujući Milorada Dodika, lidera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). U svom javnom obraćanju, Pandurević je raskrinkala Dodikovu nedosljednost, podsjetivši na Prudski sporazum iz 2009. godine, koji je Dodik potpisao zajedno sa Sulejmanom Tihićem i Draganom Čovićem. Ovaj sporazum, prema njenim riječima, pokazuje kako je Dodik tada pristao na rješenja koja danas kritikuje, što dodatno oslikava njegovu promjenjivu politiku.

Prudski sporazum i Dodikova politika

Pandurević je posebno istakla da je Milorad Dodik u Prudskom sporazumu prihvatio da imovina koja je predmet zakona o državnoj imovini postane imovina Bosne i Hercegovine. Prema tom dogovoru, imovina bi se podijelila između državnih institucija, entiteta, Brčko distrikta, gradova i opština. Ovaj politički potez, koji je Dodik tada podržao, sada predstavlja osnovu njegovih aktuelnih optužbi protiv politike usmjerene prema centralizaciji Bosne i Hercegovine. Pandurević je, stoga, naglasila da Dodik danas propagira suprotne stavove u odnosu na ono što je prihvatio prije više od deset godina, čime pokazuje svoju političku nedosljednost i manipuliše javnošću u Republici Srpskoj.

Njene kritike nisu bile usmjerene samo na Dodika, već i na trenutnu vladajuću koaliciju, poznatu kao “Trojka”. Prema njenim riječima, Trojka je podrškom Zakonu o sprečavanju sukoba interesa otvorila vrata ukidanju entitetskog glasanja, što smatra ozbiljnom prijetnjom za Republiku Srpsku. Ona je optužila članove Trojke da su postali portparoli Dodikove politike i da aktivno brane njegove poteze, iako su oni štetni za interese RS.

Zakoni i promjene u načinu odlučivanja

U svom govoru, Pandurević je istakla i izjavu Nebojše Radmanovića, člana SNSD-a, koji je priznao da su podrškom novom zakonu napravljene izmjene koje bi mogle biti opasne po buduće političke odluke. Naime, dok je u prethodnoj komisiji bilo potrebno po dva glasa iz reda svakog naroda, sada je uvedena promjena koja slabi princip konsenzusa, što bi moglo otvoriti prostor za odluke koje nisu u skladu s interesima svih konstitutivnih naroda.

Pandurević se također osvrnula na period kada je SDS bio na vlasti u Savjetu ministara Bosne i Hercegovine, prisjećajući se situacija kada je Dodik predvodio kritike protiv SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Istakla je da bi Dodik tada organizovao „javno vešanje“ članova SDS-a da su oni prekršili interes Republike Srpske na način na koji to danas čini SNSD. Sada, kaže ona, Dodik jedno priča u Banjaluci, a drugo radi u Sarajevu, što je, prema njenim riječima, nedopustivo i politički štetno za Republiku Srpsku.

Ekonomija i trenutna situacija u RS

Osim političkih nedosljednosti, Pandurević je govorila i o teškoj ekonomskoj situaciji u Republici Srpskoj, ukazujući na brojne štrajkove u važnim privrednim sektorima kao što su Šume RS, TE Ugljevik i pravosudni sistem. Ona je upozorila da će, ukoliko se nešto ne promijeni, Republika Srpska uskoro biti pred bankrotom. Ekonomsku krizu vidi kao direktnu posljedicu Dodikovih političkih poteza i vođenja politike koja je više usmjerena na lične i stranačke interese nego na dobrobit građana.

Također, Pandurević je izrazila nezadovoljstvo novim Zakonom o sprečavanju sukoba interesa, ocijenivši da je najbolji zakon bio onaj koji je važio do 2010. godine. Prema njenom mišljenju, novi zakon ne predviđa direktnu smjenu političkih funkcionera u slučaju sukoba interesa, već samo pokretanje inicijative, što ostavlja previše prostora za političke manipulacije. Pandurević je izrazila sumnju da će lideri poput Dodika ili Čovića ikada smijeniti svoje rođake ili stranačke kolege, bez obzira na očigledan sukob interesa.

Povratak Igora Radojičića

Poseban dio njenog govora bio je posvećen povratku Igora Radojičića u politički život. Pandurević je taj povratak ocijenila kao pozitivan korak, naglasivši da Radojičić nema afera i da je riječ o političaru koji bi mogao unijeti novu dinamiku na političku scenu Republike Srpske. Također je istakla da bi mnogi članovi SNSD-a mogli slijediti Radojičića u njegovim političkim koracima, što bi moglo dovesti do pregrupisavanja snaga unutar vladajuće partije.

Zaključak

Pandurević je svoj govor zaključila oštrim kritikama na račun Milorada Dodika, označivši njegovu politiku kao štetnu za Republiku Srpsku. Prema njenim riječima, Dodikova nedosljednost, političke manipulacije i neuspješna ekonomska politika doveli su do trenutne krize u entitetu. Ona je pozvala na odgovornost i dosljednost u političkom djelovanju, naglasivši da samo odgovorna politika može osigurati stabilnost i prosperitet za sve građane Republike Srpske.

Ova izjava Pandurević pokazuje sve dublje podjele unutar političke scene RS, ali i naglašava potrebu za temeljitom reformom politike u ovom entitetu kako bi se prevazišli aktuelni problemi i izazovi.

 

Oglasi - Advertisement