Posjeta Gordana Jandrokovića BiH: Prijateljski tonovi ili prikrivene prijetnje?
Predsjednik Sabora Republike Hrvatske, Gordan Jandroković, boravio je u službenoj posjeti Bosni i Hercegovini, no reakcije na njegove izjave otkrivaju da ova posjeta teško može nositi prefiks “prijateljska”. Iako je u Sarajevu poručio kako dolazi kao prijatelj, njegovi govori, posebno oni iz Mostara, izazvali su burne reakcije zbog percepcije da se radi o pokušajima narušavanja suvereniteta Bosne i Hercegovine.
Izjave iz Sarajeva: Fokus na dogovoru konstitutivnih naroda
U Sarajevu, Jandroković je izrazio interes Hrvatske za stabilnost i funkcionalnost BiH, ali uz problematičnu opasku:
- “Najbolje bi bilo da se predstavnici konstitutivnih naroda dogovaraju bez posrednika.”
Ovakva izjava, prema kritikama, negira postojanje građanskog koncepta u političkom uređenju BiH te ulogu političara koji ne pripadaju konstitutivnim narodima, poput Edina Forte, državnog ministra iz Naše stranke. Time se šalje poruka da “ostali” nemaju mjesto u odlučivanju o sudbini države, što mnogi smatraju zastarjelim i diskriminatornim pristupom.
Poruke iz Mostara: Prijetnja postojanju BiH?
Posjeta Mostaru donijela je još kontroverznije izjave:
- “Vjerujem da će koncept tri konstitutivna naroda na kraju prevladati jer inače neće biti ni BiH.”
Ova izjava interpretirana je kao prijetnja nestankom Bosne i Hercegovine ukoliko se dovedu u pitanje sadašnji koncepti političkog uređenja. Jandroković je istovremeno pokušao naglasiti važnost jačanja institucija BiH kroz evropski put, no mnogi analitičari vide ove stavove kao dvosmislene i kontradiktorne.
Bosanskohercegovačka perspektiva: Postojanje izvan “konstitutivnosti”
Bosna i Hercegovina, kao historijska i međunarodno priznata država, ne temelji svoje postojanje na konceptu konstitutivnosti naroda, već na:
- Historijskom pravu: Hiljadugodišnje postojanje oblika državnosti.
- Međunarodnom pravu: Obnova državnosti u okviru antifašističke borbe i članstvo u Ujedinjenim nacijama.
Stoga, poruke poput Jandrokovićevih mnogi smatraju pokušajem zadiranja u unutrašnje poslove BiH, što se ne smatra prijateljskim činom.
Pitanje reakcija vlasti BiH
Zabrinjavajuće je da izostaje adekvatna reakcija najviših nivoa vlasti u BiH, uključujući Predsjedništvo i Vijeće ministara. Zvanično Sarajevo bi trebalo poslati jasnu poruku Zagrebu:
- “Hvala na pomoći, ali prijatelji ne prijete jedni drugima.”
Zaključak
Posjeta Gordana Jandrokovića, umjesto zbližavanja, produbila je nesuglasice između BiH i Hrvatske. Dok su financijska pomoć i podrška evropskom putu BiH dobrodošli, političke poruke koje osporavaju njenu suverenost izazivaju sumnju u stvarne namjere. Prijateljski odnosi između dvije države zahtijevaju uzajamno poštovanje i odsustvo prijetnji, što u ovom slučaju nije bilo u potpunosti ispoštovano.