Jutrošnja vijest o brutalnom napadu na bosanskohercegovačku pjevačicu Aldinu Bajić, od strane njenog supruga Adisa Cigure, muzičara, šokirala je javnost i izazvala burne reakcije na društvenim mrežama. Incident, koji se dogodio u njihovom zajedničkom domu, prikazan je u snimku koji je ubrzo postao viralan, pokazujući trenutke nasilja i brutalnosti koji su izazvali opću osudu javnosti i institucija.
Prema dostupnim informacijama, napad se dogodio u dnevnom boravku, gdje je Aldina sjedila na kauču, dok je njen suprug klečao pored nje. Nakon što mu je predala mobilni telefon, Adis je počeo da je udara šakama po glavi, oborio je na pod, a zatim nastavio udarati nogama. Jedan od najšokantnijih trenutaka u snimku je scena gdje je Adis hvata za kosu i vuče je po podu, dodatno pojačavajući brutalnost napada. Ovaj strašan prizor izazvao je duboku zabrinutost za sigurnost žrtava porodičnog nasilja, te je podstakao hitnu reakciju javnosti i medija.
Aldina Bajić je, prema izjavama koje su mediji prenijeli, odmah nakon napada zbrinuta od strane ljekara i trenutno se nalazi pod jakim sedativima zbog ozbiljnog fizičkog i emotivnog stanja. Njeno zdravstveno stanje se pomno prati, a ljekarski tim je poduzeo sve potrebne mjere kako bi joj pružio adekvatnu medicinsku i psihološku pomoć. Situacija oko Aldinine sigurnosti ostaje ozbiljna, a njeni prijatelji i saradnici izrazili su duboku zabrinutost za njen oporavak.
Direktor Kazneno-popravnog zavoda Zenica, Rusmir Isak, potvrdio je da je Adis Cigura odmah uhapšen i smješten u pritvor, gdje će čekati daljnje zakonske postupke. Policija je već otvorila istragu, a kako je najavljeno, protiv njega će biti pokrenuta optužnica za nasilje u porodici, što je krivično djelo prema zakonima Bosne i Hercegovine.
Ovaj incident je dodatno podstakao dugotrajne rasprave o nasilju u porodici, koje, nažalost, i dalje predstavlja veliki problem u društvu, često ostajući skriven iza zatvorenih vrata. Nasilje nad ženama, iako prisutno, često nije dovoljno prijavljivano, a žrtve se u mnogim slučajevima suočavaju s velikim izazovima kada pokušaju potražiti pomoć. Ovaj slučaj je, nažalost, samo jedan od mnogih koji ukazuju na potrebu za boljom zaštitom i pravnom podrškom za žene žrtve nasilja.
Agencija za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine, u saradnji s Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice BiH, izdala je zvanično saopštenje povodom ovog incidenta. U saopštenju se oštro osuđuje svaka vrsta nasilja nad ženama, naglašavajući kako je ovakva situacija posebno ozbiljna kada se radi o nasilju u porodici. Agencija je istakla važnost hitne reakcije društva, ali i institucija, kako bi se osigurala adekvatna pomoć i zaštita za Aldinu Bajić, ali i za sve druge žrtve sličnih slučajeva.
“Ovaj brutalni napad ističe ozbiljan problem koji zahtijeva hitnu pažnju,” navodi se u saopštenju Agencije. “Nasilje nad ženama predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava i mora se zaustaviti. Institucije su dužne reagovati kako bi se žrtvama pružila pomoć, a počinioci odgovarali za svoje postupke.” Agencija također podsjeća da Bosna i Hercegovina, kao potpisnica Istanbulske konvencije, ima obavezu prema međunarodnim standardima zaštite od nasilja nad ženama. Implementacija preporuka GREVIO komiteta bila bi ključna za poboljšanje odgovora na ovakve slučajeve nasilja.
Pored ovog saopštenja, poziv javnosti da prijavljuje nasilje je jedan od ključnih aspekata borbe protiv ovog društvenog problema. Institucije su pozvale građane da ne okreću glavu pred nasiljem i da svaku sumnju prijave nadležnim organima. U Bosni i Hercegovini postoje SOS telefoni za žrtve nasilja (1265 u Federaciji BiH i 1264 u Republici Srpskoj) putem kojih se mogu potražiti pomoć i savjet. Nasilje u porodici, kao jedan od najčešćih oblika krivičnih djela u zemlji, mora biti prepoznato i prijavljeno kako bi se stvorilo sigurnije društvo za sve njegove članove.
Također, organizacije civilnog društva, nevladine organizacije i institucije su pozvane da nastave pružati podršku žrtvama nasilja, te da zajedničkim naporima doprinesu stvaranju okruženja u kojem će ovakvi slučajevi biti prepoznati, prijavljeni i adekvatno procesuirani. Samo kroz zajedničku akciju svih relevantnih subjekata moguće je smanjiti broj ovakvih tragičnih događaja i omogućiti bolji sistem zaštite žrtava.
SNIMAK POGLEDAJTE OVDE