Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Kemal Ademović (NiP), danas je pojasnio razloge zbog kojih Klub Bošnjaka iz Doma naroda ne želi prisustvovati nastavku sjednice ovog tijela. Ademović je odgovorio i na ranije izjave svog stranačkog šefa Elmedina Konakovića, koji je izjavio da bi dolaskom Kluba Bošnjaka na sjednicu moglo doći do “izvođenja HDZ-a na čistac” u vezi s prijedlogom Zakona o Ustavnom sudu BiH koji je predložio delegat Želimir Nešković.
Konaković je prethodno izjavio kako bi, da nije došlo do blokade, moglo biti utvrđeno da li bi HDZ podržao “nakaradan” prijedlog izmjena Zakona o Ustavnom sudu BiH. On je izrazio uvjerenje da bi taj prijedlog pao već u Domu naroda, te su mu to bila očekivanja.
Međutim, Ademović je nakon današnje hitne sjednice Doma naroda odgovorio Konakoviću, izražavajući sumnju u takav ishod. On je naglasio da ne vjeruje u potpunosti da bi Predstavnički dom odbacio taj zakon. Ademović je ukazao na ranjivost Bošnjaka kao konstitutivnog naroda i potrebu za jedinstvom po ključnim pitanjima važnim za opstanak države i Bošnjaka.
Na njegovu izjavu nadovezao se i delegat Džemal Smajić iz Stranke za Bosnu i Hercegovinu (SBiH). Na press konferenciji, Smajić je zatražio od Konakovića da obezbijedi potpise svih zastupnika Predstavničkog doma kako bi se osigurala garancija da će zakon biti oboren u slučaju da prođe u Domu naroda. Time bi se izbjegle daljnje blokade i omogućio nastavak rada državnih institucija.
Zakon o Ustavnom sudu BiH, koji je predložio Želimir Nešković, već mjesecima blokira rad Doma naroda. Klub Bošnjaka je napustio sjednicu nakon što su delegati iz Klubova Srba i Hrvata glasali za uvrštavanje ovog prijedloga na dnevni red. Iz Kluba Bošnjaka smatraju da prijedlog izmjena Zakona o Ustavnom sudu nije ustavan i da ne bi trebao biti predmet rasprave. Delegati iz Kluba Hrvata, posebno oni iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), izjavili su da žele uvrstiti zakon na dnevni red kako bi se isti mogao srušiti, no Bošnjaci su ostali pri stavu da se o neustavnim prijedlozima ne bi trebalo ni raspravljati.
Ovaj zakon predviđa formiranje Ustavnog suda BiH od devet sudija, od kojih bi šest bilo imenovano iz Federacije BiH, a tri iz Republike Srpske. U skladu s prijedlogom, sudije koje imenuje predsjednik Evropskog suda za ljudska prava više ne bi bile dio Ustavnog suda. Također, prijedlog zakona zahtijeva postojanje opće i entitetske većine za donošenje svih odluka, što znači da se odluke ne bi mogle donositi bez saglasnosti većine sudija iz oba entiteta.
Prema mišljenju delegata iz Kluba Bošnjaka, ovaj prijedlog ozbiljno ugrožava ustavnu ravnotežu i funkcionalnost Ustavnog suda. Naime, povlačenje stranih sudija iz ove institucije, prema njima, predstavlja potencijalni udar na nezavisnost sudstva i pravne sigurnosti u zemlji.
Blokade Doma naroda zbog ovog prijedloga traju već mjesecima. Delegati iz Kluba Bošnjaka dolazili su na hitne sjednice isključivo kako bi podržali zakone od vitalne važnosti za evropski put Bosne i Hercegovine i usvajanje budžeta, dok su sjednice vezane za prijedlog zakona o Ustavnom sudu blokirane. Svaki pokušaj nastavka sjednice je propao zbog nedostatka kvoruma, jer Klub Bošnjaka traži povlačenje ove tačke s dnevnog reda kako bi se rad mogao nastaviti.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH također je oštro kritikovala blokadu rada Doma naroda koju provodi Klub Bošnjaka, naglašavajući da se o zakonu treba glasati kako bi se isti srušio i kako bi se institucije mogle vratiti svom normalnom radu. Prema mišljenju Ambasade SAD-a, blokade političkih tijela nisu konstruktivan način rješavanja nesuglasica, već samo produžavaju političku krizu u zemlji.
Zaključak je da politička situacija u Bosni i Hercegovini ostaje napeta, a razlike u mišljenjima o ključnim pitanjima poput Ustavnog suda i dalje stvaraju prepreke u radu državnih institucija.