Oglasi - Advertisement

Sezona godišnjih odmora je stigla, a gužve na putevima koji vode ka popularnim turističkim destinacijama su neizbežne. Statistike pokazuju da se najveći broj saobraćajnih nezgoda dešava tokom leta, najčešće u julu, avgustu i septembru. Da bismo putovali bezbedno, važno je pridržavati se određenih saveta za vožnju u letnjim uslovima, upozorava “Batut“.

Kampanja “Vozi odmoran”
Pred turističku sezonu, kampanja “Vozi odmoran” ponovo je pokrenuta, a organizuju je Agencija za bezbednost saobraćaja Srbije, Uprava saobraćajne policije, JP “Putevi Srbije” i Auto-moto savez Srbije. Umor vozača tokom dugih putovanja jedan je od glavnih uzroka saobraćajnih nezgoda, koje se često završavaju teškim povredama ili fatalnim ishodom. Umoran vozač može biti jednako opasan kao i vozač pod uticajem alkohola, upozoravaju stručnjaci.

Oglasi - Advertisement

Preporuke za Bezbednu Vožnju

  • Provetrite automobil pre ulaska: Ne ulazite u automobil koji je stajao na suncu bez prethodnog provetravanja. Otvorite sva vrata i prozore, uključujući i prtljažnik, kako biste rashladili unutrašnjost.
  • Koristite klima-uređaj pravilno: Unutrašnja temperatura treba da bude niža od spoljašnje za pet do sedam stepeni kako bi se izbegle nagle promene temperature.
  • Pravljenje pauza: Pravite pauze u vožnji na svaka dva sata po 15 minuta. Ovo će vam omogućiti da provetrite vozilo, unesete dovoljnu količinu tečnosti i blago se istegnete, čime ćete otkloniti prve znake umora.
  • Izbegavajte vožnju po velikim vrućinama: Velike vrućine mogu ubrzati nastanak umora i iscrpljenosti, što povećava rizik od nezgoda. Pre putovanja se dobro naspavajte i odmorite.
  • Izbegavajte alkohol i psihoaktivne supstance: Na put nemojte kretati ako ste konzumirali alkohol ili psihoaktivne supstance, uključujući i lekove koji mogu uticati na sposobnost upravljanja vozilom.
  • Koristite sigurnosni pojas: Upotreba sigurnosnog pojasa je obavezna za sve putnike. Sigurnosni pojasevi smanjuju rizik od smrtnog ishoda za gotovo 50% za vozače i putnike na prednjim sedištima, dok je taj procenat za putnike na zadnjim sedištima do 75%.
  • Bezbednost dece u vozilu: Deca najčešće stradaju zbog nekorišćenja ili nepravilnog korišćenja auto-sedišta. Auto-sedišta umanjuju rizik stradanja odojčadi za oko 70%, a dece uzrasta od jedne do četiri godine za 54%. Nikada ne ostavljajte decu u parkiranom automobilu na suncu.
  • Simptomi pregrejavanja kod dece: Razdražljivost, malaksalost, dezorijentisanost, povraćanje, konvulzije i nesvestica su simptomi pregrejavanja. Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, odmah reagujte: sklonite dete iz automobila, rashladite ga i dajte mu tečnost. Ukoliko detetu ne bude bolje, odvedite ga u najbližu zdravstvenu ustanovu.
  • Vožnja sa kućnim ljubimcima: Ako prevozite psa na zadnjem sedištu, koristite pojaseve za pse. Mali ljubimci treba da budu u posebnim putnim kutijama. Nikada ih ne ostavljajte u parkiranom automobilu na suncu.

Pridržavanje ovih preporuka pomoći će vam da sigurno stignete na željenu destinaciju i uživate u svom odmoru bez brige.

UNESITE VAŠ EMAIL KAKO BI DOBILI NAJNOVIJE INFORMACIJE O SVIM AKTUELNIM TEMAMA KOJE ZANIMAJU BAŠ VAS!

Nakon unošenja emaila, dobit ćete besplatnu kopiju knjige Rich Dad, Poor Dad Roberta Kiyosakija.

Otkrijte tajne koje će vam pomoći u postizanju finansijske slobode!

Obećavamo vam nezaboravno iskustvo!

Oglasi - Advertisement