Oglasi - Advertisement

Nedavni tragični događaji u zagrebačkom Kliničko-bolničkom centru izazvali su ozbiljnu zabrinutost oko širenja bakterije legionela. Troje od pet pacijenata zaraženih ovom opasnom bakterijom preminulo je, što je izazvalo alarm među zdravstvenim stručnjacima i širu javnost.

Legionela: Opasnost i Način Širenja
Prema izjavi dr. Verice Jovanović, v.d. direktora Instituta za javno zdravlje Srbije “Milan Jovanović Batut”, bakterija legionela se često nalazi u vodi, posebno u stajaćim vodovodnim sistemima kao što su cisterne i bojleri. Ova bakterija predstavlja veliku opasnost za osobe sa oslabljenim imunitetom. Dr. Jovanović, gostujući u emisiji “Jutro” na Prvoj televiziji, detaljno je objasnila kako se legionela širi i koje simptome uzrokuje.

Oglasi - Advertisement

“Bakterija legionela se može naći u vodovodnim cevima i drugim vodenim sistemima koji se retko koriste, poput hotelskih smeštaja ili turističkih kapaciteta. Ona se širi putem aerosola, što znači da se može udahnuti kroz kapljice tečnosti i uzrokovati različite kliničke simptome kod osoba sa smanjenim imunitetom,” pojasnila je dr. Verica Jovanović.

Simptomi i Rizične Grupe
Infekcija legionelom može prouzrokovati kratkotrajnu groznicu sličnu letnjem gripu. Međutim, kod osoba koje su duže izložene bakteriji ili koje imaju oslabljen imunitet, može doći do ozbiljnijih oblika zapaljenja pluća. Dr. Jovanović je naglasila da bakterija najčešće razmnožava u vodenim sistemima koji nisu redovno održavani, pri čemu joj odgovaraju temperature između 20 i 50 stepeni Celzijusa.

Rizici Povezani s Klima Uređajima
Jedno od često postavljanih pitanja u vezi s legionelom odnosi se na mogućnost zaraze preko klima uređaja. Dr. Jovanović je objasnila da centralna klimatizacija može biti problematična ako se ne sprovodi redovna dezinfekcija. Nasuprot tome, rizik od klime u automobilima je manji zbog suve ventilacije.

Preventivne Mjere i Održavanje
Iako je u Srbiji zabeležen samo jedan slučaj legioneloze ove godine, dr. Verica Jovanović je naglasila važnost redovnog održavanja vodenih sistema i pravilne dezinfekcije kako bi se sprečilo širenje ove opasne bakterije. Redovno čišćenje i održavanje vodenih sistema u domaćinstvima, kao i u komercijalnim i turističkim objektima, ključno je za prevenciju širenja legioneloze.

“Potrebno je da se svi pridržavamo preventivnih mera, posebno u ustanovama gde se okuplja veći broj ljudi, kao što su bolnice, hoteli i javni bazeni. Redovna dezinfekcija i kontrola vodenih sistema može značajno smanjiti rizik od infekcije legionelom,” zaključila je dr. Jovanović.

Tragični slučajevi u Zagrebu podsećaju nas na važnost održavanja higijene i redovne kontrole vodenih sistema kako bismo zaštitili zdravlje svih građana. Svakodnevne preventivne mjere i edukacija o rizicima povezanim s legionelom ključni su za sprečavanje budućih izbijanja ove opasne infekcije. Informisanost i odgovorno ponašanje mogu spasiti živote i sačuvati zdravlje zajednice.

Oglasi - Advertisement