Kada govorimo o kuvanju testenine, mnogi od nas znaju da voda u kojoj se testenina kuvala može biti korisna za pripremu soseva. Ipak, retko ko zna da voda u kojoj su se kuvala jaja može biti korisna za biljke!

Biljke vole kalcijum jer im pomaže da postanu čvršće, a voda u kojoj su se kuvala jaja je bogata ovim mineralom. Takođe, kalcijum pomaže u održavanju optimalne pH-vrednosti zemljišta. Pre nego što zalijete biljke ovom vodom, važno je da se ona ohladi na sobnu temperaturu.

Niste sigurni da li vaša biljka pati od nedostatka kalcijuma? Obratite pažnju na sledeće simptome:

  • Žuto-smeđe mrlje na listovima sa smeđim ivicama
  • Spori rast biljke
  • Dovoljna količina kalcijuma u zemljištu čini biljke otpornijim na bolesti i oštećenja.

Ako su listovi vaših biljaka suvi i bez sjaja, isprobajte trik iskusnih baštovana.

Nanesite malo majoneza na čistu krpu i lagano prebrišite listove biljaka. Ovo će ne samo da im da prelep sjaj, već će majonez razgraditi i ukloniti nakupljenu prašinu.

BONUS

KAKO PRAVILNO ISKORISTITI LJUSKE JAJA KAO GNOJIVO ZA CVIJEĆE: Umjesto da ih bacite u smeće, koristite ih u vrtu

Jeste li znali da vaše biljke vole ljuske od jaja? Bilo da uzgajate vrt ili imate kućne biljke, postoji nekoliko načina da iskoristite ljuske od jaja kako biste nahranili svoje biljke. Ljuske su gotovo potpuno sastavljene od kalcijevog karbonata, koji je bitan za zdrave kosti i mišiće kod ljudi, a potreban je i biljkama. Možete im ga dostaviti putem komposta, zemlje ili pripremom “čaja od ljuske jajeta”.

Čiste, suve ljuske jaja mogu direktno ići u vaš kompost, kaže vrtlarica Yvonne Savio za LATimes. Takođe, možete staviti izmrvljenje ljuske u zemlju pre nego što posadite biljke ili semena. Minerali, uglavnom kalcijev karbonat, kao i male količine kalijuma i fosfora, polako će se razgrađivati do tačke u kojoj ih korenje biljke može apsorbovati. Potrebno je neko vreme da se ljuske razgrade, pa gledajte na to kao na gnojidbu za narednu godinu.

Biljke poput paradajza, paprike i patlidžana posebno će imati koristi od dodatnog kalcijuma iz ljuski jaja, tvrdi Savio. Dodatni kalcijum pomoći će sprečavanju truljenja cvetova. Brokoli, karfiol, blitva, spanać i amarant takođe su bogati kalcijumom i može im koristiti dodatna količina iz ljuski.

Komadići ljuske jaja mogu se koristiti i za odbijanje određenih štetočina. Ako vaše biljke napadaju puževi, pobacajte izmrvljenje ljuske oko korena biljke, praveći barijeru široku oko pet centimetara. Sluzava stvorenja neće moći doći do biljke zbog oštrih komadića. Ako imate kućne biljke, napravite “čaj od ljuske jajeta” kako biste pospešili njihov rast.

Vrtlarica Leigh Adams iz Los Angelesa savetuje da isperete ljuske jaja i ostavite ih da se osuše. Možete ih držati u kutku mikrotalasne dok zagrevate druge stvari ili ih staviti u posudu na zadnjoj strani frižidera. Izmrvite ljuske rukom, stavite ih u posudu, a zatim prelijte proključalom vodom. Ostavite smesu da odstoji dok se voda ne ohladi na sobnu temperaturu.

Ako ne želite male komadiće ljuske jajeta u svojim sobnim biljkama, možete ih procediti i koristiti samo vodu. Prelijte tečnost preko biljaka kao što biste to radili sa običnom vodom.

Dekorativne biljke, poput sukulenata, ne trebaju toliko kalcijuma kao povrtne i voćne biljke, ali će sve imati koristi od minerala u čaju od ljuske jajeta. “To je kao gnojivo za sve namene, a biljka će uzeti ono što može koristiti, što joj treba”, rekla je Savio. Maksimalno iskoristite prirodne resurse i neka ljuske jaja rade za vas.

Oglasi - Advertisement