Oglasi - Advertisement

Krvni pritisak je važan pokazatelj opšteg zdravstvenog stanja osobe, a lekari smatraju da je bitno i da li pritisak oscilira. Šta je opasnije – kada je povišen gornji ili donji pritisak, i koja je normalna razlika između njih, pojašnjava kardiolog dr Marija Benevskaja.

Važnost Krvnog Pritiska
Krvni pritisak je pritisak koji krv vrši na zidove krvnih sudova. Vrednosti krvnog pritiska su jedan od ključnih pokazatelja vitalnih funkcija tela, kaže dr Benevskaja.

Oglasi - Advertisement

Gornji i Donji Pritisak
Prilikom merenja krvnog pritiska, utvrđuju se dve vrednosti: gornji (sistolni) i donji (dijastolni) pritisak. Sistolični pritisak meri pritisak u arterijama tokom kontrakcije srca, dok dijastolni pritisak meri pritisak tokom opuštanja srca. Obe vrednosti su podjednako važne i imaju svoje specifične značaje.

Normalne Vrednosti i Razlike
Normalna vrednost krvnog pritiska za zdravu osobu je 120/80 mmHg. Razlika između sistolnog i dijastolnog pritiska naziva se pulsni pritisak i obično iznosi između 30 i 50 mmHg.

Gornji Pritisak
Gornji pritisak, poznat i kao srčani pritisak, pokazuje pritisak u sudovima dok se srce steže i potiskuje krv u arterije. Ovaj pritisak zavisi od jačine kontrakcija srca, otpora zidova krvnih sudova i broja otkucaja srca.

Donji Pritisak
Donji pritisak, poznat i kao bubrežni pritisak, pokazuje pritisak u arterijama kada je srčani mišić opušten. Ovaj pritisak odražava otpor perifernih sudova i pravilnost neurohumoralne regulacije, koja se uglavnom odvija u bubrezima.

Značaj Svake Vrednosti
Oba parametra su važna. Sistolična hipertenzija (povišen gornji pritisak) i dijastolna hipertenzija (povišen donji pritisak) su opasna stanja koja zahtevaju različite pristupe lečenju.

Razlika Između Gornjeg i Donjeg Pritiska
Važno je obratiti pažnju na razliku između gornjeg i donjeg pritiska. Norma je od 30 do 50 mmHg. Vrednosti izvan ovih granica mogu ukazivati na prisustvo bolesti i zahtevaju posetu lekaru. Mala razlika između gornjeg i donjeg pritiska može ukazivati na stanja kao što su:

  • Prisustvo ateroskleroze aorte
  • Oštećenje sudova bubrega
  • Aneurizma aorte
  • Anemija

Ukoliko primetite abnormalne vrednosti ili simptome, važno je konsultovati se sa lekarom kako bi se utvrdio uzrok i preduzeli odgovarajući koraci za očuvanje zdravlja.

Oglasi - Advertisement