Bagrem ili “Kraljevo drvo” svojim mirisom nikoga ne ostavlja ravnodušnim.
Kao čaj, bagrem se koristi za ublažavanje reumatskih bolova i zubobolje, te djeluje kao efikasan antiseptik. Također, umanjuje pojačano lučenje želučane kiseline i pomaže kod migrena, gastritisa, gorušice te čireva na želucu i dvanaesniku.
Čaj od bagrema priprema se tako da se jedna žličica suhih cvjetova prelije s dvije decilitre kipuće vode. Poklopi se i ostavi da odstoji 30 minuta, nakon čega se procijedi i konzumira jedna do tri šalice dnevno.
U homeopatiji, bagrem zauzima važno mjesto zbog svojih blagodati u tretmanu hiperaciditeta, žgaravice tijekom noći, migrena i upale facijalnog živca.
Cvjetove bagrema možete iskoristiti tako da ih umočite u tijesto za palačinke i ispržite na ulju, što rezultira izvrsnim jelom.
Idealan med za djecu
Bagremov med iznimno je cijenjen u Europi. Jasne je, tekuće konzistencije i lagan, idealan za djecu stariju od jedne godine. Preporučuje se najmlađima zbog svoje blagosti i odraslima zbog umirujućih svojstava protiv stresa i nesanice. Ovo je jedan od najprozirnijih i najukusnijih medova, a kristalizira tek nakon tri godine. Ako dođe do šećerenja i postane mutan, bijel i sitnozrnast, dovoljno je potopiti teglu u toplu vodu kako bi se med vratio u tekuće stanje.
Cvjetanje bagrema traje od aprila do kraja maja, pa čak i juna.
Svježi i prženi, beli mirisni cvetovi bagrema su bogati nektarom i veoma ukusni. U narodnoj medicini, cvjetovi se bere neposredno prije otvaranja, dok su listovi najbolji kada su mladi. Čaj od osušenih cvjetova preporučuje se za olakšavanje simptoma prehlade i kašlja.
U svježim mahunama i sjemenkama bagrema nalazi se mnogo proteina, ugljikohidrata i masti.
Upozorenje o toksičnosti
Potrebno je biti oprezan prilikom korištenja određenih dijelova bagrema zbog toksičnosti sastojaka poput robina, robitina, robinina i fazina. Ne smiju se koristiti stara kora, zreli listovi i sirove sjemenke.